| DenisIonut01 a întrebat:

Cum e mai bine pentru Corp vitaminele din fruct/leguma, facut suc sau crude/fierte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HippocrateS a răspuns:

Am vazut un documentar acum cateva zile despre un om foarte gras cu grave probleme de sanatate. S-a hotarat sa tina o dieta numai cu suc de fructe si legume(amestecate)bogate in vitamine, proteine... si a reusit sa o tina vreo 40 zile fara sa aiba probleme de sanatate ba mai mult s-a facut bine.
uite documentarul:
http://www.youtube.com/watch?v=RJntwwMecYQ

cat despre fructele/legumele fierte isi pierd, mai putine proprietati decat cele preparate, dar isi pierd. La sucul de legume/fructe isi pastreaza toate proprietatile.
Un sfat pentru tine: nu lua legume /fructe din supermarket deoarece au doar un necesar, in cel mai bun caz, de 40% decat iti trebuie tie.
Daca stai la sat incearca sa-ti faci o gradina proprie. Daca stai la oras incearca sa cumperi de la oamenii de pe la case sau din piata.

un pahar de suc bogat in vitamine te va tine satul toata ziua.
Succes!

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Suc, consumate ca atare sau înăbușite!
Prin fierbere se pierd multe vitamine.
Pa, pa.

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. In mod normal, tot ce inseamna leguma/fruct care se poate consuma crud, e bine asa sa le mananci.
Evident ca acum nu o sa mananci vinete crude de exemplu.
Totusi daca preferi legumele fierte sau sub forma de smoothie, e ok sa le consumi si asa decat deloc.

| DenisIonut01 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, din pacate doar o funda pot darui

| HippocrateS a răspuns (pentru DenisIonut01):

Dap... ce sa zic merci pentru funda.

| thalyslly a răspuns:

Suc sau crude
prin fierbere se mai pierd

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Prin fierbere se distrug o parte din vitamine!

Deci, evident, consumul legumelor proaspete/crude ( ca atare, sau sub formă de suc ) este mai INDICATĂ!

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Crude!
Cele mai bune sunt crude.

| Felys a răspuns:

E bine sa le alternezi, corpul are nevoie de tot felul de vitamine, nu doar din anumite legume sau fructe si nici tu nu poti manca un singur fel, deci manaci din fiecare pe rand

| Grimmjow69 a răspuns:

"Suc" pentru ca corpul le absoarbe mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Consumate in stare cruda sunt cele mai bune.
Te pup!

| giony54 a răspuns:

Este bine si suc dar si crude.Prin fierbere se pierd jumatate din substante.

| sosostore a răspuns:

Crude, prin fierbere se pierd vitaminele

| Dreamer12345 a răspuns:

Depinde de fiecare in parte, dar cel mai bine din crude, pentru ca prin fierbere multe legume/ fructe isi pierd vitaminele.

| TheRaul556 a răspuns:

Ambele,dar crude.