| Gabrielo a întrebat:

Cum fac sa nu ma doara o masea de lapte? Ma doare foarte tare, iar dentistul nu mi-a poate scoate fiind ca e de lapte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa-i faci. Eventual, iei ceva tablete pentru durere.Maseaua e oricum de lapte si in cele din urma se va misca si o vei putea scoate chiar tu.
Eu toate masele de lapte mi le-am scos acasa, nu era nevoie de dentist.De la un moment dat se misca, iar daca trageam cu mana deja iesea, pentru ca sub ea deja crestea maseaua care urma sa ramana definitiv.

| ℬaby a răspuns:

Bună!
Încearcă să-ţi pui o compresă cu apă rece, cu cuburi de gheaţă. Pune-o câteva minute în locul unde se afla măseaua, în exterior, până când se răceşte cât de cât obrazul. Repetă această acţiune din 15 în 15 minute.

Mult succes! :*
Pa, pa!

Fundă?puppy dog eyes

| Andr3 a răspuns:

Deci maselele de lapte se pot scoate, sunt primele masele, adica cele care trebuie sa pice.Cred ca ai inteels gresit de la medic, daca nu ti-o mai poate scoate inseamna ca e masea permanenta. Daca te doare inseaman ca are o carie, deci trebuie sa mergi la alt medic pentru ca probabil cel unde ai fost e cam fraier laughing, sa ii spui ca te doare si sa gaseasca sursa durerii.Si exista si niste antibiotice ca sa nu te mai doara dar trebuie prescrise de medic.Pana mergi la dentist poti incerca sa iei un paracetamol si sa pui o compresa cu gheata si incearca sa nu bei rece si sa nu mesteci prea mult pe maseaua respectiva

| Acl a răspuns:

Ia de la farmacie Ketonal forte, o pastila dupa mancare. Da vezi ca nu stiu daca e recomandat pentru copii, vorbeste cu farmacista.

Mai incepe sa fortezi maseaua sa isi dea drumu cand nu mai simti durerea.

| IoNuTz90 a răspuns:

Pe langa cele doua variante poti sa pui si pasta de dinti.

| Onitzaaa a răspuns:

I-a un Algocalmin si daca tot nu iti trece sunt niste medicamente roz cred ca Nurofen Forte.