| anonim_4396 a întrebat:

Cum isi poate da seama cineva daca i-au crescut pana acum maselele de minte sau daca exista premiza sa-i creasca pe viitor? Cum sunt acestea identificate ca fiind masele de minte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este vorba de ultimul molar care închide dentiția definitivă, nu vorbim de mai multe măsele de minte, ci doar de una.
Ea apare de regulă între 18 și 25 de ani dar sunt cazuri care apare și mai târziu.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Maseaua de minte este ultimul dinte aparut - al treilea molar, ce erupe intre 17 si 25 de ani. Tocmai de aceea se spune ca molarii de minte apar odata cu maturizarea deplina.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna,nu ai cum sa nu iti dai seama cand iti cresc maselele de minte pentru ca te doare locul ingrozitor, te doare atat de mult incat nu poti mesteca cu partea respectiva de dantura. Iti spun ca e foarte nasol momentul crying chiar groaznic. Sper sa nu treci prin asa ceva curand happy

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Bună.
Este una singură, și nu doare chiar așa de tare.
Pa, pa.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Buna,crede-ma ca nu este decat una, crede-ma ca nu te mint, nu am de ce.EU de 3ani ma lupt cu cele doua de jos si nici acum nu au iesit definitiv.CREDE-MA.STIU MAI MULTE!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

Bună.
Nu cunoști situația tu.
Nu ai scos măsele de lapte, adică ultima din dentiția de lapte care are rădăcini și de cele mai multe ori este deja plombată că se cariază foarte repede, lângă ea au mai crescut două și din lipsă de spațiu cea de a doua îți dă aceste dureri. Dacă ai scoate acea măsea din dentiția de lapte faci spațiu și va ieși mult mai ușor.
Mă repet, este o singură măsea de minte, molarul care apare între 18 și 25 de ani dar și mai târziu care închide dentiția definitivă.
Uită-te în oglindă și poți vedea câți dinți și măsele ai, respectiv: ai patru dinți în față (incisivi), doi canini (stânga/dreapta, se mai numesc și dinți câinești datorită aspectului lor mai ascuțit în comparație cu dinții care sunt 2 stânga/2 dreapta și sunt cunoscuți ca lopătari), patru premolari (2 stânga/2 dreapta - primele 2 măsele care vin după canin) și următorii 4 molari (2 stânga/2 dreapta). Aceștia îți sunt dentiția pe un maxilar iar adunați cu ceilalți de pe mandibulă fac 28 și cu ultimul molar (a treia măsea) ai 29 iar dacă aduni la aceștia și pe ceilalți 4 din dentiția de lapte (măselele din capete) fac 33.
Acum spune tu care îți este nedumerirea!
Pa, pa.