| mdeea a întrebat:

Cum ma pot lasa de fumat? vreau niste remedii simple happy 10x :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Trebuie sa vrei cu adevarat, poti folosi plasturii Nicorette.

| hamsterx a răspuns:

Multa vointa! sau plasturii aceia, am auzit ca sunt destul de buni.consulta un medic d specialitate.
citeste si aici cate ceva: http://www.stopfumatul.ro/pagini/daca-ma-las-de-fumat-ma-ingras.php sper sa reuseti!:*pup

| Floreenofficial a răspuns:

Atentie! Oricat de mult ti-ai dori e greu sa te lasi din prima! De aceea cam vreo 2 saptamani te-as sfatui sa fumezi... dar mai putin adica sa te lasi treptat de fumat nu dintr-odata ca pe urma dorinta de a fuma va fi si mai mare. straight face

| LoveMusic a răspuns:

Fi atenta, din moment ce te`ai apucat de fumat, iti va fie norm de greu sa te lasi de fumat. Dar, poti inlocui tigarile cu altceva, de ex: plasturele Nicorette happy. Daca ai pofta sa fumezi, inlocuieste tigara cu o guma de mestecat mentolata.ATENTIE! Nu te lasa dintr`o data pentru ca atunci dorinta va fi din ce in ce mai mare.Lasa`te treptat, tot mai putin, si deloc.Nu te mai gandi la ele pentru ca apoi vei fi stresata. Daca vrei sa te descarci, vorbeste cu cineva de incredere: mama, prietena cea mai buna big grin. Ai nevoie de multa vointa si ambitie! Succes!

| LoveMusic a răspuns:

Enorm*

| Slavic a răspuns:

De ce fumezi? Sus
Multi oameni nici nu se gandesc cand sau de ce s-au apucat de fumat. Doar o fac si atat. Incercand sa-ti gasesti raspunsurile la aceste intrebari, te poate ajuta sa gasesti strategia potrivita pentru tine si sa te hotarasti sa renunti.

Poate fumezi pentru ca:
-vrei sa te calmezi, in special dupa o disputa, dupa o perioada de stres sau atunci cand esti nervos ori suparat
-te gandesti ca asa iti poti controla greutatea si crezi ca, daca vei renunta s-ar putea sa te ingrasi
-ai impresia ca te stimuleaza, iti imbunatateste puterea de concentrare, te impulsioneaza atunci cand te simti lipsit de vlaga
-toti prietenii tai fumeaza si consideri ca astfel te integrezi mult mai bine in grup

De ce fumeaza copiii si adolescentii?

Majoritatea capata astfel de obiceiuri datorita influentei anturajului. Filmele sau programele TV, prezinta fumatul ca pe ceva foarte fascinant si atractiv. Adolescentii, in special fetele, considera fumatul o cale foarte buna de a-si controla greutatea. Ei considera ca fumatul te face sa apari in ochii celorlalti mai matur, mai independent si increzator in sine, dar si ca o razvratire impotriva parintilor. Daca parintii sunt fumatori, atunci sunt sanse mari ca si copiii acestora sa se apuce de fumat.

Pregateste-te sa renunti la fumatSus
Cand simti nevoie sa fumezi, e greu sa incerci sa te lasi. Inainte de a te hotara sa renunti, pregateste-te pentru un mod de viata fara nicotina.

Motivatia

Gandeste-te ce te-ar putea motiva sa renunti la fumat. Sanatatea este un motiv foarte important pentru adolescenti. Poate doresti sa te simti mai stapan pe tine, pe viata ta, decat sa ai sentimentul ca tutunul iti poate controla viata.

Riscurile fumatului

Incearca sa faci o lista cu toate motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat si discut-o cu medicul tau.
Astfel, fumatul poate duce la:
-serioase probleme de sanatate: tahicardia atunci cand urci scarile, astmul bronsic se agraveaza si tusesti foarte mult in ultimul timp
-probleme de sanatate pe termen lung: infarct miocardic, hipertensiune arteriala sau cancer pulmonar
-problemele cauzate celorlalti prin expunere (cancer pulmonar, diverse boli ale inimii), copii tai se pot apuca de fumat vazandu-te pe tine ca o faci, spaima producerii mortii subite a copilului nenascut, infectii ale urechilor la copii sau agravarea simptomelor de astm.

Recompense dupa renuntarea la fumat

Ce poti castiga daca renunti la fumat:
-infatisare, un aspect mai tanar si un corp mai sanatos
-un bun exemplu pentru ceilalti, in special pentru copii – daca tu fumezi, mai mult ca sigur ca si copilul tau se va apuca de fumat; daca un adolescent nu a incercat sa fumeze in aceasta perioada, mai mult ca sigur ca nu se va mai apuca vreodata; daca, copilul tau adolescent fumeaza, exista sanse mari sa renunte daca tu reusesti sa o faci
-nu in ultimul rand, economisesti banii pe care ii dadeai pe tigari.

Bariere in calea renuntarii

Cauzele care te pot determina sa te apuci de fumat pot fi diverse: petreceri, evenimente la care participi, locuri sau chiar oamenii. Intotdeaua fumezi o tigara dupa masa sau in timpul orelor libere. La fel procedeaza si prietenul tau cel mai bun?

Nu poti evita intotdeauna aceste tentatii, poti insa dezvolta si gandi strategii care sa te ajute:

-inhalarea de nicotina: persoanele care fumeaza zilnic au diverse simptome ca iritabilitate, insomnii sau probleme de concentrare atunci cand incearca sa renunte la fumat; se observa aceleasi simptome de eliminare a nicotinei atat in cazul in care se inceteaza utilizarea de tabac, cat si in cazul incetarii fumatului obisnuit; exista medicamente care te pot ajuta sa controlezi toate aceste simptome; se asemenea, poti incepe prin practicarea unor exercitii fizice sau punerea in practica a unui hobby
-esecul din trecut: daca ai mai incercat in trecut sa renunti la fumat si nu ai reusit, nu fi prea exigent cu tine; studiile arata ca, cu fiecare data cand incerci sa te lasi de fumat, devii mai puternic, mai informat despre ceea ce te ajuta in acest proces si ce te impiedica; majoritatea persoanelor incearca de multe ori pana sa reuseasca definitiv sa se lase
-cresterea in greutate: poti sa iei cateva kilograme in plus odata ce te lasi de fumat; nu incerca sa ocolesti asta prin recurgerea la o dieta stricta in acest timp; asta va face si mai greu, mai obositor tot acest proces; mai bine incearca sa devii activ si sa arzi caloriile in plus; majoritatea medicamentelor pe care le folosesti in aceasta perioada, te pot ajuta sa ocolesti cresterea in greutate, pana cand esti pregatit sa te descurci cu cateva kilograme in plus
-depresia: medicatia si consilierea te pot ajuta sa treci peste
-lipsa de suport din partea familiei sau a prietenilor: incearca sa gasesti persoane care sa te ajute sa treci peste si sa-ti cresti sansele de reusita
-stresul: stresul poate duce la fumat; invata noi metode sa treci peste aceste perioade
-alcoolul: consumul de alcool poate creste dorinta de a fuma; trebuie sa incerci sa consumi mai putin alcool in primele trei saptamani de cand ai hotarat sa renunti la fumat
-convietuirea cu o persoana fumatoare sau frecventarea unor grupuri de fumatori: daca persoanele respective ar renunta odata cu tine, ar fi mult mai usor pentru tine; daca aceasta nu e o solutie, incearca sa vorbesti, sa discuti cu persoana respectiva si sa nu fumeze cand tu esti prin preajma
-lipsa vechilor obiceiuri te pot face sa te apropii de o tigara sau pipa.

Una din metodele care nu merge mai deloc, este aceea de a inlocui tigarile cu trabucul sau pipa, ca un prim pas in procesul de renuntare. De asemenea, inlocuirea tigarii obisnuite cu una "light" nu este o metoda buna. Aceasta nu e mai putin nociva decat tigara obisnuita.Adolescentii, in special fetele, se tem adesea ca vor lua in greutate, ca nu se incadreaza foarte bine in atmosfera unor petreceri sau ca nu pot face fata unor perioade de stres. O stare fizica buna, poate ajuta adolescentii in perioadele de stres, intr-un mod mult mai sanatos decat fumatul.

Repetarea motivatiei

Nu inceta sa-ti reamintesti de ce vrei sa renunti la fumat. Fa o lista cu toate motivele pentru care ai luat decizia aceasta si beneficiile pe care le astepti. Pune aceasta lista in dulapul din dormitor, in portofel sau pe frigider. Trece-o in revista de fiecare data cand iti este greu. Adauga pe lista orice nou motiv sau beneficiu. Daca ai mai incercat sa te lasi de fumat inainte, adu-ti aminte ca majoritatea oamenilor incearca de mai multe ori pana sa reuseasca. Nu renunta.

| charlie the alien a răspuns:

Arunca orice tigara din casa si leaga-te cu lanturi de pat. Cu siguranta nu vei mai fuma.

| daniDeeDee a răspuns:

îţi trebuie voinţă.

| AsU_2581 a răspuns:

Ambitia.decat sa cumperi tigari mai bine iti iei un suc ceva de papawinking

| dragalasica a răspuns:

Cu nicoret

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumeaza din ce in ce mai putine si opreste-te, nu te mai gandii la ele, baga niste bomboane in gura sau mesteca guma.
PS: eu m-am lasat nu e asa greu, cu putina ambitie merge.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai cumperi tigari si nu mai ai ce fuma.

| Alina_Aniella_1970 a răspuns:

Buna! Eu ti-as recomanda tigara electronica, plasturii aceia am auzit ca sunt destul de buni. Sau ai putea gasi o ocupatie ce iti place tie (de ex: ai putea sa iesi pe afara cu prietenii sau ai putea sta la pc). Eu nu stiu ce iti place tie. Multi oameni s-au lasat cu vointa. Treptat. Treptat nu deodata, deoarece cum a zis si InnocentBoy, dorinta va fi si mai mare. Incearca sa fumezi o tigara pe saptamana... Iar in celalte zile sa mesteci guma sau sa mananci bomboane. Am avut multi prieteni care s-au lasat cum ti-am explicat mai sus cu vointa. Totul depinde de tine si la celalalte solutii. Succes!