| luigi78 a întrebat:

Vreau idei si sfaturi putrrnice pentru a ma lasa de fumat merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ca sa te lasi de fumat, poti sa-ti iei o tigara electronica (exista si cu nicotina si fara), ea nu dauneaza nici fumatorilor, nici celor din jur, si ca pret este mai convinabila (cheltuiesti pe luna mai putin). Tigara electronica nu scoate fum, ci aburi/vapori. Poate fi folosita in toate locurile publice, pana si in avioane. Nu-ti va mirosi gura a fum de tigara, nu ti se vor ingalbeni dintii, nu risti sa faci cancer, etc. Vezi aici mai multe: http://www.youtube.com/watch?v=TQ7upSUmRv8&feature=related, http://www.e-tigara.ro/index.php/Tigari-electronice.html, http://www.tigarielectronice.eu/Tigara-electronica-DSE510,p-4859.html, http://www.tigarielectronice.eu/, http://www.tigaraelectronica-nr1.ro/, http://www.esmoke.ro/. Da o cautare pe google "tigara electronica" si vei gasi si mai multe informatii, mai multe modele. Succes!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Am vazut un om pe moarte cu cancer la plamani care stia ca mai are maxim cateva zile si se plangea ca ii e pofta de o tigara. Eu am citit si cartea lui Allen Carr, a fost o parghie, dar tot nu m-am lasat, pentru ca schimbarea trebuie sa vina mai mult din interior. Si stii care e chestia? Perspectiva se schimba pe masura ce fumezi sau iei o pauza. Gandeste-te un pic, fumezi de atatia ani, ce ar fi o zi in care sa te abtii, oricat de greu ti-ar fi? Ai ceva de pierdut? Gandeste-te daca ai avut o zi in care n-ai fumat, o regreti? Stai maine fara tigara, indiferent ce vei simti, si n-ai facut decat sa iei o pauza de o zi, nu e asa mult intr-o viata de fumator. Poti fuma poimaine. Dar poimaine dimineata vei fuma doar daca vei vrea tu, sau vei lua a doua zi de pauza. Cele mai grele sunt primele 3 zile, apoi, treptat, te simti mai usurat dupa o saptamana, trei saptamani, 3 luni, 6 luni cand deja respiri altfel. Eu dupa 2 saptamani de pauza am inceput din nou, dintr-o prostie. Ia vezi, ce se intampla daca nu fumezi? Ca totul e in mintea ta, dependenta de nicotina si obisnuinta. Daca vrei o schimbare atat de tare, o faci.

| MadQueen a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci e sa poti sa te controlezi. Totul provine de la creier. In momentul in care iei pachetul de tigari in mana trebuie sa vorbesti cu tine insati " lasa pachetul. nu mai fuma. e spre binele tau " incearca sa te controlezi. multi spun ca este greu. ne este deloc daca sti sa te controlezi. este ca un tic de care te poti dezvata singura daca ai putere si vrei cu adevarat acest lucru. si in loc de fumat fa altceva. camd vrei sa fumezi mesteca guma sau mananca un mar. gasesteti o ocupatie si incerca sa uiti de tentatia de a fuma, ok? bafta

Răspuns utilizator avertizat
| Nimic special a răspuns:

S-au scumpit tigariel si d`aialaughing, nulaughing?
pai : In primul si in primul rand trebuie ca tu sa vrei sa te lasi, sa ai multa vointa, rabdare, incredere in tine.
-poti incerca cu bomboane mentolate, cand simti nevoia sa fumezi spargi bomboanele cu dinti, sau mesteci guma multa.
-mergi al farmacie si intreaba acolo.
-nu sta in locuri care se fumeaza [ca ti se face poftik ]
Mult noroc! Sper sa reusestiwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu sa te lasi. O sa te lasi de fumat cand cancerul o sa te macine prin interior. Atunci te vei inchide in propria camera pentru a nu fi vazut cand iti deplangi familia care iti asteapta moartea cu lacrimi uscate si suferinta.
Nu exista vicii, ci doar oameni slabi!
http://sp2.ro/3178c3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigara electronica e cea mai buna alternativa...gasesti detalii aici: http://www.e-tigara-electronica.ro