| lonelyloser0 a întrebat:

Cum pot evita boală cronică de rinichi și pietrele renale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Evită (in măsura in care poți *)
- regimul hidric inadecvat (cea mai frecventă cauză de litiază renală);
- infecțiile urinare repetate;
- tulburările metabolice și afecțiunile medicale preexistente
- consumul de alimente bogate în oxalați (legumele verzi și ciocolată);
- moștenirea genetică*

| Latinmoon a răspuns:

Bea multe ceaiuri si ai grija la alimentatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hidratează-te corespunzător, scapă de stres, în special de griji, frică, anxietate.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Evită consumul excesiv de apă minerală și suc