| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna o boala cronica la rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Depinde, poate fi litiaza renala(pietre la rinichi), nefrita, etc
O boala cronica este o boala care poate este mai de demult si care poate sa nu se vindece niciodata, dar nu este mortala.

soothe
| soothe a răspuns:

O boala de rinichi mai veche de 3 luni.

| drpopa a răspuns:

Boli cronice sunt boli care nu se mai vindeca, evolutia lor depinde de organul afectat de gradul de afectare, de afectarea altor organe, dar cu tratament aceasta evolutie poate fii incetinita sau stopata. in cazul unei afectiuni cronice renale (glomerulo-nefrita cronica, nefropatie tubulo-interstitiala cronica, rinichi polichistic, etc) degradarea functiei renale se face treptat (luni, ani) ajungand la insuficienta renala cronica (tratabila atat prin dializa cat si prin transplant) intrebarea este foarte generala sunt multe aspecte de lamurit, eventual daca pute ti specifica diagnosticul si raspunsurile ar fi mai exacte