| tilica91 a întrebat:

Cum pot face sa-mi creasca parul mai repede si mai sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, tunde-l in fiecare luna cate un centimetru, spala-l cu frunze de nuc, hamei, urzica, date cu gaz, cu ulei de masline, de ricin, maseaza-ti scalpul, si mananca sanatos...happywave
Ceaiul de hamei întăreşte părul

Părul fragil, deteriorat din cauza excesului de cosmetice sau subţiat în urma unor tratamente îndelungate, poate redeveni frumos prin folosirea ceaiului de hamei la clătirea lui zilnică. Pentru prepararea lichidului de clătire se opăresc două mîini de flori de hamei cu doi litri de apă clocotită şi se lasă să infuzeze două ore. După strecurare, amestecul, combinat cu apă caldă, se foloseşte la clătit părul, indiferent dacă a fost în prealabil spălat sau nu. După clătire, părul se înveleşte cu un prosop absorbant şi se lasă să se usuce natural, fără surse de căldură. Aplicaţiile se fac 30 de zile, seara, perioadă în care nu se aplică pe păr cosmetice, nu se foloseşte ondulatorul şi nici fixativul. Efectul aplicării infuziei devine vizibil după două săptămîni: rădăcina părului se întăreşte, firele nu se mai rup cu uşurinţă, sînt mătăsoase şi strălucitoare. Clătirea cu această infuzie se poate aplica oricărui tip de păr şi nu influenţează culoarea lui naturală

| TommyMiller a răspuns:

Asteptand!

| Xixi a răspuns:

Uleiul de ricin e foarte bun... tio spun din propria experienta :*:*

| corina_1322 a răspuns:

buna sunt corina si ute un sfat: daca stai la tara te poti spala pe cap cu frunze de nuc.mai precis:pui intr-o oala cateva funze de nuc iar apoi le fierbi pana clocoteste apa iar apoi te speli cu "ceaiu"rezultat pe par. acesta ii va da parulu tau rezistenta,stralucire si culoare,ma refer ca iti inchide parul dandu-i usor o nuanta de roscat, dar aigrija daca pui in oala sa pui in- truna din oale pe care vrei sa le arunci fiindca nucul pateaza datoerita iodului si asa sa faci si cu prosopul cu care te vei sterge, uite inca un sfat pentru a creste parulmai repede poti cumpare de la farmacie ulei de ricin