Întrebare recomandată | Serban147 a întrebat:

Cum pot sa scap de frica de paianjeni adica cand vad unul sttrog aaaaaaaaaaaaa va rog mult ajutati-ma! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Agenta004 a răspuns:

Frica trebuie sa o controlezi din interior. Gandeste-te ca nu ai de ce sa-ti fie frica si o sa-ti treacahappy

5 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Calca-l, calca-l! Ar trebui mai mult timp sa stai cu el pana iti trece.

| Trynda a răspuns:

Ii dai in cap. Niciun paianjen de casa nu musca sau ceva. Poate pisca vreunii dar nu au venin. Le dai in cap direct. Si mie imi era frica de ei dar ii sparg acum. I-am dat unuia o palma de i-au sarit toti mucii laughing.

| marcous a răspuns:

Fobiile se inlatura prin exercitiu. Factorul declansator (paianjenii in cazul de fata) nu trebuie nicidecum inlaturat ci trebuie perseverat pana se rezolva fobia.

| DarkShadowOne a răspuns:

Mult-or oameni le e frica de paianjeni, dar unul din cel mai cu efect mod este contactul cat mai mult posibil cu ei (bine, nu cu cei veninosi). Stiu ca ti se pare groaznic, dar, in cateva zile, saptamani (depinde cat de mare e frica) dispare.

| Odise a răspuns:

Eu la fel ma tem de ei insa la urma urmei ei nu sunt atit de groaznici!
Incearca sa-i calci!
Sau gindeste-te pur si simplu ca ei te scapa de mustebig grin