| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de frica pentru paianjeni?

Răspuns Câştigător
| ledzeppelin a răspuns:

Ce'i drept sincer nu prea ai cum laughing am incecat sa iti dau un sfat.sunt intr-o situatie asemanatoare doar ca cu serpii.Nu suport nici sa ii vad la televizor sau in imaginile unei carti. vorba ta laughing mai bine te lipsesti

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Arahnofobia (http://www.despresuflet.ro/......687.html), ca orice fobie, necesita o terapie comportamentala de lunga durata facuta de un psiholog. Terapia implica un amestec de educatie si experienta caci, cei mai multi arahnofobi au putine cunostinte legate de paianjeni, invatarea ajutand suferindul sa-si foloseasca propria gandire pentru a cotraataca emotivitatea crescuta. Numai bine!

| Cezar a răspuns:

Invingeti frica, incearca sa il tii in mana, sa te joci cu el cam asa ai putea sa nu iti fie frica! Si mie imi era frica acum nu mai imi este. Sau fa un pariu cu cineva ca nu ai tupe sa te joci, cu un paianjen, sau sa pui mana pe elwinking!

| RB26DETT a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iei un aianjen oarecare si sa il tii intr-o cutie transparenta si din cand in cand sa il mai chinui sau saa te joci cu el daca te inteapa, capul jos, nu-i greu si nu te mai uita pe animal planet.

| ledzeppelin a răspuns:

Incearca treptat sa te apropii de ei, eventual tine unul si in palma si ai sa vezi ca nu iti fac nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca vrei sa scapi de frica, poti face ce ti-au spus ceilalti mai sus. Dar daca vrei sa fii un adevarat prieten de joaca cu ei, poti sa cumperi unul. Intre 100- 400 lei sau chiar mai mult costa in functie de paianjen. Eu planuiesc sa imi iau un tarantula iti vine intr-un acvariu (fara apa) cu tot ce ii trebuie ca sa simta ca la el acasa. Si multi il admira are un prieten de al meu.
http://www.zooland.ro/Fascinantele_tarantule-3864.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deja mi se face pielea de gainalaughing
multumesc pentru. raspunsuri!
cred ca mai bine ma lipsesclaughing!

| SuperGirl a răspuns:

Pai...invata sa-ti invingi frica...si mie imi era frica te paienjeni pana cand am observat ca sunt doar niste fiinte mici si neajutorate si nu pot face nici un rau.
Succes!