| DeeDee_4511 a întrebat:

Cum pot scapa de raceala cat mai repedesad? Fundasad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EuSiCuMine a răspuns:

Pai, ai trebui sa te imbraci mai gros, sa bei muuuult ceai de tei/menta, un pic mai fierbinte. incepe sa iei Nurofen, fervex, eventual un paracetamol daca ai febra. Si eu am fost racita si am baut mult ceai, cam vreo 8 cani pe zi calde calde. Iar a doua zi ma simteam super. La scoala nu face sportu` deoarece vei transpira catusi de putin si dupa cand te incalzesi o sa fie si mai rau. Te sfatuiesc sa duci o scutire dupa ce te`ai insanatosit, nu iesi prea mult din casa, se anunta vreme rece si foarte rea anul` asta
Insanatosire grabnica; D

4 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Ceai cu citrice + paracetamol/modafen/fervex

| Sin a răspuns:

Bei ceai antigripal de la farmacie si Fervex.

| marsy a răspuns:

In caerca coldrex, fervex, inlatura imediat raceala. sau daca ai ceai de tei!

| LoRy_7949 a răspuns:

Poti bea ceai de frunze de ceapa, fara zahar, adica pui la fiert putina apa cu cateva frunze de ceapa uscata, are un gust ciudat. Dar iti garantez ca in maxim 2- 3 zile esti ok, sau cu zeama de lamaie care tragi pe nari de cateva ori. o sa stranuti putin dar o s fi in regula dupa cateva sedinte :X