| ღßaßÿღ a întrebat:

Imi puteti da cateva sfaturi pentru a scapa repede de raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca supa si bea mult ceai usor fierbinte,imbraca-te bine,nu sta in curent,ai grija sa fie cald in camera ta si sa fii invelit bine. Opteaza pentru bai calde, in locul dusurilor, in aceasta perioada si usuca-te cat mai repede.Nu consuma alimente reci si nu bea lichide reci(doar la temperatura camerei). Daca-ti doresti un medicament pentru a grabi vindecarea, recomand calduros Oscillococcinum.In rest, multa odihna.Insanatosire grabnica.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Karinakari99 a răspuns:

Bea ceai călduţ şi suge nişte dropsuri pentru gât.

| gohsty a răspuns:

Pai eu zic sa stai in pat mai mult,cu ochii la tvlaughing si sa o rogi pe bunica/mama ta s iti faca un ceai, poate sa fie de lamaie sau de tei. pentru racealu ceaiu de tei e buN, ciar daca are un gust phbbbbt.Sa iti mai faca o frectie sau 2 si ia nurofen.paracetamol si chestii din asteabig grin fundisha?:X

| maryangelll a răspuns:

Stiu cum te simti pentru ca si eu sunt acum racita, nu am ce face tot timpul racesc cand este sezonul racelilor. Eu iti recomand sa nu iei antibiotice pentru ca ele iti slabesc imunitatea si vei raci tot mai des, eventual sati in pat, bea cat mai multe ceaiuri si mananca mancare calda si fiarte(recomandabil supe). Cand am temperatura, beau efferalgan (capsule efervescente). Te pup si insanatosire grabnica! happy

| girl12girl a răspuns:

In primul rand bea mult ceai.ia pastile de gat.stai in casa. nu iesi afara imbracat subtire chiar daca sunt 35-40 de grade. totusi. asa si daca nu iti trece mergi la doctor oricum mai bine mergi din prima la doctor sa nu fie fre un virus care se agraveaza

| leutzzz25 a răspuns:

Iti recomand sodou:bati un ou bine, bine cu zahar apoi pui lapte fiert si mesteci si e foarte bun la gust pentru ca are aroma de vanilie