| Hughy a întrebat:

Cum pot scapa si eu de acnee un raspuns se poate. urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Vezi aici cum poti scapa de acnee http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de- ce-ne-apar-cosuri

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) oxacilina 1capsula dizolvata in 10ml ser fiziologi steril. Te speli pe fata dimineata si seara.
2) tratament cu tetraciclina (iti trebuie reteta de la doctor sa cumperi tetraciclina.

| Alyra a răspuns:

Încearcă cu pasta de dinţi. Pui pastă pe dinnţi pe coşurile cele mai mari, iar pe restul feţei poţi pune zeamă de lămâie sau oţet.
Succes!

| gyzzard a răspuns (pentru Alyra):

Pasta de dinti deshidrateaza. Zeama de lamie si otetul sunt acide. Astea sunt metode garantate de distrugere a tenului.

| Alyra a răspuns (pentru gyzzard):

Dacă nu exagerezi, nu îţi distrug tenul.

| gyzzard a răspuns (pentru Alyra):

Ca sa distruga un cos trebuie sa stai cu pasta de dinti destul de mult incat sa deshidrateze bacteriile din interiorul cosului. Si saracile bacterii se deshidrateaza mai greu decat celula epidermului ceea ce duce la cresterea riscului de infectie ducand la agravarea acneii.

| Alyra a răspuns (pentru gyzzard):

Uite ce e...nu sunt doctor, aşa că nu te mai certa cu mine.

| gyzzard a răspuns (pentru Alyra):

Nu ma certam, iti spuneam ca ai gresit. Pot sa it argmentez si cu carti de medicina, si studii si referinte de la doctori dermatologi. Invata si tu din greseli si nu lua orice sfat ca o insulta. Nimeni nu se naste invatat.

| yellowalien a răspuns:

Urgent n-ai cum. Nu exista tratament miraculos pentru acnee, singura care poate rezolva cu adevarat problema e alimentatia.

| OpenMindedGirl a răspuns:

Pasta de dinti o recomanda multi, insa sa nu o tii pentru mult timp pentru ca iti usuca pielea si se jupoaie. Lamaia si ea e buna, dar tot asa, nu pentru mult timp. Incearca sa te speli pe fata inainte de culcare cu sapun special pentru fata, nu cel de maini, iar dimineata doar clateste-te bine cu apa. Nu iti spala fata prea des ca uleiul natural secretat de piele e bun pentru fata. Alta metoda este sa faci infuzie cu ceai verde, dar cel mai important este sa bei multa apa, 8-10 cani pe zi. De asemenea sa mananci sanatos si multe fructe. In special morcovi pentru ca contin vitamina a. Mai sunt si alte metode, dar astea imi vin acum in minte. happy

| clau17dia a răspuns:

Incearca anti spot roll-on de la garnier.e un roll-on cu o bila de metal. aplici pe cosuri, su in cateva ore il usuca. dupa 1 zi, 2(depinde de catde mare este cosul) este vindecat complet, si nu iti raman nici urmewinking