Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2763806intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
29 Sep
SATI 269.792AFISARI
142.591VIZITE
129.427V. UNICI
25 Martie 2009
Anonim intreaba:

Cum poti sa scapi de o sarcina nedorita fara avort?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    26 Martie 2009 15:18
    manoka a răspuns:

Buna, cum a scris si aditza21 daca nau trecut 72 de ore poti folosi pilula de a doua zi, dar sincer cred cel mai bine ar fi sa-ti consulti medicul, sa nu faci prosti ca este vorba si de viata ta, ai grija de tine si sper din tot suflet ca vei lua o decizie corecta.

• 14 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 25 Martie 2009 18:09
    miriam a răspuns:
    Nu cred ca ai alta posibilitate consulta cat mai repede un ginecolog este cel mai bine...
  • 1 Aprilie 2009 12:43
    littlesunshine a răspuns:
    Daca te referi strict la interventia aia chirugicala dureroasa care se face aproape pe viu, pe care doresti sa o eviti... am auzit ca sunt anumite pastile numai ca ele se pot folosi in primul trimestru de sarcina sau ceva de genul asta.
    Cred ca numai prin avort poti scapa. mergi mai bine la un medic ecograf.
  • 29 Martie 2009 11:59
    1985 a răspuns:
    Nu ai cum sa scapi decat cu avort. cel mai bine ar fi sa consulti urgent un ginecolog...
  • 25 Martie 2009 12:15
    oooooooo a răspuns:
    Nu prea exista alta modalitate. daca nu au trecut mai mult de 72 de ore de la contactul sexual, poti folosi pilula de a doua zi. daca ai ramas, cel mai indicat este sa mergi la ginecolog si sa nu incerci sa avortezi prin alte metode ''neortodoxe''.
  • 26 Martie 2009 13:14
    puisor a răspuns:
    Te rog nu face aceasta greseala, gandeste bine exista riscul sa nu mai ramai deloc, in plus e un pacat mare
  • 29 Martie 2010 00:26
    bebebita a răspuns:
    Am aproape 18 ani si sunt gravida nu vreau sa afle ai mei pentru ca sar supara mult prea tare sunt in spania si aici nu pot face avort fara semnatura mamei si ea daca ar afla nu m-ar lasa sa fac avort. ce pot face sa scap de sarcina id meu e angel.rebelde63 va rog ajutati-ma
  • 18 Ianuarie 2010 09:12
    Raspuns anonim:
    Buna sunt Simonica si vreau sa va spun ca nu este bine sa facem asa ceva mai bine mergeti la doctor si aveti cat mai multa grija de voi pentru ca mai tarziu o sa va para rau multumesc pentru mesajul dat si va doresc multa sanatate.
  • 18 Ianuarie 2010 09:12
    Raspuns anonim:
    Buna sant Simonica si vreau sa va spun ca nu este bine sa facem asa ceva mai bine mergeti la doctor si aveti cat mai multa grija de voi pentru ca mai tarziu o sa va para rau multumesc pentru mesajul dat si va doresc multa sanatate.
  • 22 Ianuarie 2010 18:06
    Raspuns anonim:
    Consulta un medic ginecolog si iti va fi mai bine
  • 3 Mai 2010 19:26
    Raspuns anonim:
    Exista si ceva medicament. pentru a sacapa de o sarcina nedorita fara avort se gaseste doar in bucuresti si se numeste mifegyn
  • 7 Octombrie 2010 23:44
    Raspuns anonim:
    Ce pastile se pot lua a 2 a zi dupa contactul sexual
  • 31 Ianuarie 2013 03:43
    sanatatesiviata a răspuns:
    AVORTUL = PRUNCUCIDERE = CRIMA - www.AdevarulDespreAvort.ro

Nasti copilul si incepi sa-l iubesti, sa-l cresti sau il dai la infiat, ai consiliere gratuita in criza de sarcina, sarcina nedorita la Asociatia Pro-Vita:
    - www.ProVitaBucuresti.ro
    - www.AsociatiaProVita.org

CUM SE FACE AVORTUL! - SOCANT - CEL MAI DUR FILM DESPRE AVORT - AVORTUL CHIRURGICAL, AVORTUL LA CERERE, AVORTUL PRIN CHIURETAJ

Cum se face avortul! Filme documentare despre cum se face avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Ce nu se spune despre avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Multe femei nu stiu cum se face un avort li se spune de catre medicii de specialitate, doctori obstreticieni, ginecologi, asistentele medicale, etc. din spitalele si clinicile de "planificare familiala" unde se face avortul, ca un copil nenascut pana in luna a treia este doar un ghem de celule si nu un copil.

Adevarul este ca acel "ghem de celule" este o fiinta umana, un copil! O fiinta umana inca de la conceptie asa cum confirma si doctorii geneticieni (codul genetic este deja format din momentul conceptiei si nimic nu se mai scoate, nimic nu se mai adauga este un copil care este in dezvoltare care are nevoie doar de hrana de la mama lui pentru dezvoltare, un copil este unic si nerepetabil inca din momentul conceptiei).

Cum de la 8 saptamani embrionul, fatul, copilul nenascut are toate organele deja formate (intre 18-21 de zile din momentul conceptiei inima incepe sa-i bata!) copilul simte durerea in momentul avortului (cum nici geneticienii nu pot confirma daca copilul simte durerea in momentul aparitiei undelor cerebrale, cand se pot masura cu tehnologiile existente, in jurul zilei 40 de la conceptie, sau chiar mai devreme), iar avortul se transforma intr-un macel, intr-o crima brutala asupra unei fiinte umane inocente lipsite de aparare, copilul nenascut.

Pentru detalii despre dezvoltarea embrionara din momentul conceptiei pana la nastere si cand simte fatul,...
  • 1 Septembrie 2011 22:25
    gabytsamada a răspuns:
    Buna eu am 14 ani si ma doare sub burta cand urinez si ma doare sanul drept stiu ca am facut greseala de a face dragoste dar nu stiu ce sa fac.am ramas gravida de ma doare sub burta? va rog spuneti mi
  • 23 Martie 2011 18:09
    taniusha_3077 a răspuns:
    Am avut relatii sexuale inainte cu o zi sa mi se inceapa ciclul...dar ciclul nu mi sa inceput...de ce dar nu a ejacult in mine