| Raluca_Rallu_1993 a întrebat:

Cum sa adorm mai repede? Mie imi ia sa adorm 60 de minute sau chiar mai mult.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teiubescinsecret a răspuns:

Cand vrei sa adormi,ia o carte si incepe sa citesti, ti se va face som, crede-ma, sau ai putea asculta muzica, depinde .......sau ai putea sa stai cu ochii inchisi si sa te gandesti la ceva si te va prinde somnu cu siguranta happy Sper ca ti-am fost de ajutor happy Funda? big grin

4 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Daca mergi pana la scoala si inapoi si pe urma te pui la pc toata ziua normal ca nu poti dormi, mergi si alearga sau mergi la sala sa vezi ce o sa dormi de bine pe urma.

| Raluca_Rallu_1993 explică (pentru MioaraParalescu):

Da, dar am prea multe teme sa merg in parc etc. Si am si informatica dupa scoala... Dar multumesc mult!winking

| cristimihailov a răspuns:

Buna, cred ca cel mai bine pentru tine este sa nu te mai gandesti la toate temele, lectiile, problemele pe care le ai sau pe care consideri ca le ai, si pur si simplu incearca sa te gandesti la ceva care te relaxeaza, o situatie de genul acesta si nici nu iti vei da seama cand vei adormi.

Stresul te face sa te gandesti la prea multe si nu poti sa adormi.

A doua optiune, daca ai posibilitatea, incearca sa te obosesti peste masura.

| PeFuga a răspuns:

Incearca urmatorul exercitiu: stai pe spate cu o mana pe abdomen si una pe piept. Incearca sa fii atenta la respiratie: inspira adanc, dar nu trage aerul in plamani (nu trebuie sa simti mana de pe piept ca se ridica) ci in abdomen, apoi, cand e plin de aer, expira pana dai tot-tot afara. Repeta asta fiind foarte concentrata la ceea ce faci. Acest exercitiu iti va oxigena foarte bine creierul si vei simti repede cum vine somnul...