| cristian_6429 a întrebat:

Cum sa fac ca sotia mea sa ramana insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Depinde de motivul pentru care nu ramane gravida. Consultati un medic si vedeti daca nu cumva unul dintre voi este infertil. Dupa ce aflati care este cauza (poate fi si psihologica) mergeti la un specialist si vedeti care este cea mai buna optiune. Este posibil sa fie nevoie sa faceti fertilizare in vitro sau sa trebuiasca sa mergeti la un consilier sexual. Motivele sunt variate si rezolvarile la fel.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai treaba sta asa: in mod normal e bine sa incercati cu o frecventa de minim doua raporturi sexuale pe saptamana, ceva mai multe intre ziua a 9a si a 16a, numarand de la prima zi de sangerare.
Daca nu ramane insarcinata in 6-7 luni, ar fi bine sa consultati un medic. Se incepe cu o echografie a ei si o spermograma a ta. Apoi, urmeaza alte investigatii, cum ar fi dozari hormonale, etc.
Mult succes!

| mariazet45 a răspuns:

Daca nu stii cum, nu aici vei afla raspunsu, il vei afla la tine, la ea sau la medic. Daca nu poate o ajuti, daca nu vrea nu ai cum face. mult noroc

pupimik
| pupimik a răspuns:

Problema e ca nu poate...sau ca nu vrea? Daca nu vrea...si u vrei sa fi rau...inteapa prezervativul cu un ac whistling...si gata (glumesc). Ti-as recomanda sa vorbesti cu ea...sa afli motivele pentru ca nu vrea sa ramana insarcinata.Asta in cazul in care nu vrea.
Daca nu poate...consultati un medicwinking

| Swabia a răspuns:

Pai mno: va puneti pe sport extrem! ...cum altcumva?! ...glumesc! ...stiu si eu?!
nu poate sau nu vrea copil?! n-ai precizat!sad
succes in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

hahaha! da, insista... ati fost la medic? daca nu gasiti o sursa fiziologica a problemei, s-ar putea sa aiba cauze psihologice. cred ca cei de la www.amaneser.ro te pot consilia in sensul asta daca e psihologica treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i buna de tot. "intreaba un prieten"

| anamariasinpopa a răspuns:

Eu am folosit metoda calendarului si a dat rezultate, am ramas insarcinata dar, din pacate Dumnezeu nu a vrut sa ma lase sa ma bucur prea mult de acest lucru pentru ca mi-a murit copilul.
Uite un sfat sa va bucurati de prezenta unui ingeras in viata voastra: o femeie are ciclu la o perioada de 28 de zile de la a 14 zi incepe perioada de ovulatie si dureaza maxim 6 zile; cauta pe google perioada fertila si vei vedea ca iti va aparea un calendar, eu l-am aplicat si a mers desi eram disperata ca nu pot ramane gravida!