| mirela19789 a întrebat:

Cum sa nu iau in greutate pe perioda sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miriam a răspuns:

Daca incerci ca in fiecare zi sa consumi alimente cu o valoare energetica cuprinsa intre1800-2000 cal vei lua in greutate in jur de 9 kg ceea ce este normal pentru a avea o sarcina sanatoasa, nu trebuie sa mananci neaparat pentru 2 dar nici nu poti sa nu te ingrasi deloc

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Este normal ca in perioada sarcinii sa iei in jur de 13 kg. Hraneste-te sanatos, nu spune nu poftelor, dar nu trai doar cu ciocolata si prajeli, ca in acest fel nu dai copilului nimic sanatos. Cat despre slabit, mai mult ca sigur o sa dai jos daca alaptezi, cu iesitul cu bebe cu caruciorul, ai sa vezi. Corpul se regleaza singur daca ii acorzi atentie.

| bubu_7778 a răspuns:

Cea mai mare greseala pe care o fac multe femei este dupa parerea mea ca in perioada sarcinii mananca cat pentru doua persoane crezand ca procedeaza bine insa copilul sustrage vitaminele si hrana hranindu-te normal.Mananca multe fructe, legume, branzeturi, ia fier si mananca obisnuit, exact cum mancai de obicei.Nu te abtine daca ti-este pofta dar nu te indopa crezand ca asa bebelusul tau va lua mai mult in greutate.

| LittleZyzy a răspuns:

Nu ai cum sa nu iei in greutate, pentru ca o sa mananci mult mai mult avand in vedere ca mananci pentru doi.Si nu ar trebui sa te abtii de la nimic...trebuie sa te gandesti ca vrei un copil sanatos, silueta mai poate sa astepte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum este in perioada sarcinii. poate ai un apetit mai mare k de obicei. dar mananc:INCET, PUTIN SHI DES.cu cat mancam mai incet fara sa ne grabim, avem senzatia de saturatie si astfel corpul nu o sa ne mai ceara multa mancare.sigur o sa dea roade.incearca sa eviti alimentele bogate in zahar si sa mananci cat mai multe fructe.sunt extrem de bune, crede-ma.mai ales merele; si iaurturile sunt foarte indicate te fac sa mergi si mai des la toaleta si astfel vei evita acumularea de toxine si apa in organism.totodata mischarea ajuta foarte mult.in speranta ca ti-am putut fii de ajutor.:*:*