| lucaniuc a întrebat:

Cum sa scap de gaze intestinale, chiar daca mananc sau nu tot elimin gaze, mananc doar alimente care nu emena un miros neplacut! Va rog ajutati-ma sa pot merge la scoala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu manca prajit, grasimi, evita fasolea, varza, conopida, mazarea. Bea zilnic 3 cani de ceai de chimen combinat cu anason si fenicul. Nu manca mai tarziu de ora 7 seara. Digestia trebuie sa se faca pana te culci, altfel mancarea fermenteaza in stomac si ai ca rezultat FLATULATIA.

luciana
| luciana a răspuns:

Ar trebui sa te vada un medic, dar pana atunci, sa iei carbune de la farmacie si sa iei 1 pastila x 3 ori /zi. Acesta absoarbe gazele intestinale si elimina disconfortul abdominal. Neaparat la medic, Lucien.

| unicka a răspuns:

Chimionul este un remediu pentru gaze intestinale. Sindromul colonului iritabil, Intoleranta la lactoza, Grasimile si cerealele cu continut mare de amidon, Ocluzie intestinala, Insuficienta pancreatica pot fi cauze a gazelor intestinale.

| georgianna a răspuns:

Medicul iti poate pune diagnosticul si iti va indica tratamentul adecvat simptomatologiei.Incearca No spa sau Espumisan 1-1-1(cate una dimineata, amiaza, seara).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un altfel de ceai nu se poate lua in afara de chimion? Nu sunt in Romania si nu se gaseste pe aici pe unde sunt. Daca stiti un altfel de leac care se poate gasi si in alte tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu problema asta acum, asa ca cer si eu ajutor.

| alynutza20gl a răspuns:

Mergi la un medic e cel mai bun sfat.