| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de acest obicei: imi trosnesc mereu degetele de la mâini, degetele de la picioare și chiar și gâtul (când mișc ușor capul într-o parte)? Fac asta de mult timp și nu este zi în care să nu o fac, la picioare și maini cred ca mai sunt care o fac, dar eu chiar și gâtul îl trosnesc(pornesc)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da pe dracu,imi trosnesc, pocnesc,spune-i cum vrei,gatu, spatele, degetele de la maini, picioare, de peste 10 ani, asa mie organismu, salut si asta e laughing

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Eu de vreo 3 ani laughing le trosnesc de cam 5 ori pe zi. Ce sa fac dacă imi place laughing

| Catrice a răspuns:

Vezi ca nu mai crești după xd

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

crying ce păcat
Troll

| JicaContra a răspuns:

Mers la doctor
luat LA GREU calciu si medicamente de colagen (sunt naturiste)

in general trozneala indica, ca incheieturile nu sunt destul de "pline", adica au spatii goale unde se poate ca tendoanele sa pocneasca cand se misca (nu sa se rupa ci sa scoata un sunet asemanator cu pocnitul din degete)
https://www.youtube.com/watch?v=Oo3cKxlkQZc

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

happy să merg la doctor ca imi trosnesc degetele, eu mi-am făcut analize în luna aprilie și am luat calciu și vitamine la greu, cam o lună happy

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sa mergi la doctor... pentru ca, chiar daca nu ai nici o problema medicala atunci ai o problema sociala, nimanui nu ii place prezenta cuiva care pocneste continuu, cu atat mai putin tie care simti asta in interiorul tau, SI care te poate trezi noaptea cand te intorci de pe o parte pe alta (lucru normal SI NECESAR in timpul somnului)

in plus ma bucur ca iei calciu si vitamine, DAR NU UITA DE COLAGEN, ca nu strica... DELOC, cand e vorba de incheieturi!

| RAY a răspuns (pentru JicaContra):

Nu stiam asta, si eu am acelasi simpome, dar beau lapte zilnic o sa vad de Collagen

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a fost la examen? Si eu am acelasi simpome vezi daca nu ai scolioza

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu e un simptom, doar imi trosnesc degetele, atât.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Scuze, am vazut acum ca nu mi-ai scris mie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Usurel, a picat epicul
La mare va fi cerc, sigur saddar sper sa nu

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Nu am patit așa ceva noaptea. O sa incerc cu Colagen, nu cred ca e chiar o problema socială, am vazut mulți care își trosnesc degetele

| Alverto a răspuns:

Salut, trebuie sa te stăpânești pe sine
Gen uită de asta

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Nu pot, imi place pur și simplu. Are ceva consecințe? Înafara ca o să-mi tremure mâinile la bătrânețe, ca de asta am auzit

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, și eu aveam un tic din asta când eram în primară și voiam să renunț la el, tot nu puteam, dar după am uitat de acest "viciu"
Dacă îți place fă în continuare asta, poate e un hobby? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

laughing nu fac hobby
O sa incerc și eu sa uit sa le mai trosnesc

| Sorinlelele a răspuns:

Daca nu te dor, nu-i problema.

| anonim_4396 explică (pentru Sorinlelele):

Gâtul ma doare puțin când îl trosnesc, pe moment

| Fildy6543 a răspuns:

O să uiți cu timpul, e doar o perioadă

| anonim_4396 explică (pentru Fildy6543):

Sperwinking