| Victoria18 a întrebat:

Cum scap de constipatie? Am facut miscare, am baut lichide, am mancat fructe si nimic. Sunt disperata, nu mai stiu ce sa fac. Pastile nu-mi permit, ca am luat deja altele pentru alta problema si imi e ca face reactii adverse daca combin altele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Baga ti un supozitor cu glicerină in fund, si vei putea avea scaun usor, de cit timp esti constipată, sa stii ca nu rezolvi mincind fructe doar cand esti constipată, sau facind miscare, astea trebuie sa faci mereu, miscare, sa bei 2 litrii de apă sa maninci fructe, ca sa obisnuiesti intestinul sa elimine usor, ce varsta ai, sanatate.

| Deserth a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Acuma scuza-ma ca intervin la commentul tau, dar decat sa-si bage un supozitor in fundulet, mai bine si-ar baga altceva.Acum nah, fiecare isi baga ce vrea si unde vrea

| minrest a răspuns (pentru Deserth):

Nu generaliza de la situatia ta, daca tu te-ai pretat sa iti bagi ce spui in fund, doar in speranta de a scapa de constipatie, nu inseamna ca si altii ar face la fel.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Deserth):

Trebuia tu sa comentezi,laughing ca de obicei aiurea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Azi ai facut treabă mare?

| DelphhiN a răspuns:

Poti incerca cu clisma. Dar ai grija sa o faci cum trebuie.

| Donsavas a răspuns:

Incearca niste probiotice! Sunt lipsite de reactii adverse si pot fi administrate preventiv.

| Legion7X a răspuns:

Du-te la tonomat și ia-ți o cafea sau 2 de 1 leu sau fă acasă dacă ai + 1 ciocolată pentru efect și mai puternic de la magazin și consumă-le bea cafea mai întâi apoi mănânci ciocolata pe burta goală apoi așteaptă.
apoi dacă merge îmi dai fundă dacă nu treaba ta.

| sweetys a răspuns:

Mananca ciorba si dupa bea lapte. Sau varza murata si lapte. Incearca combinatii care in mod normal nu ar trebui facute.

| Iunix a răspuns:

1-2 lingurițe de ulei de floarea soarelui. Evident uleiul în bei. E ca și cum ai mânca salată ( și în aia se pune puțin ulei ), adică acel ulei nu are vreun gust neplăcut sau ceva.

| zăGhost a răspuns:

O lingurita de seminte de in, pe care le inghiti cu apa. Fa asta cateva zile si o sa fie mai ok.

| iamprettybored a răspuns:

Ți-aș fi recomandat ceva gen ColonHelp sau altă cură pentru detoxifierea colonului, dar dacă nu poți să iei medicamente...
Cel mai bine ar fi să te duci la medicul tău de famili, el va ști cel mai bine cum să trateze problema ta.

| CristianaMaria a răspuns:

Hei,am aceeasi problema ca si tine si ma dispera.incearca sa combini alimente care inmoaie scaunul.bea lapte mult, mananca compoturi, mustul iarasi ajuta.si le poti combina(de exemplu laptepe cu must de struguri dar nu in exces pentru ca produce diaree).apa poti bea cata vrei, nu ajuta.la mine au inceput schimbari de cand am inceput sa consum ciorbe(datorita legumelor fierte). daca mananc supa chioara nu se simte nicio diferenta, in schimb dupa o ciorba deja e altceva.mai am supozitoare de glicerina si in caz de urgenta introduc unul si in mai putin de 10 min inmoaie si mergi la toaleta.mai am ulei de ricin, am dat 3 lei pe el de la farmacie. dupa o lingurita in maxim jumatate de ora o sa fugi afara.sunt multe...incearca fructe, legume, mancare fiarta in special, sa mai combini mancaruri care stii tu ca pot provoca diaree dar in cantitati mici doar cat sa poti iesi afara si sa ai in casa supozitoarele acelea si uleiul de ricin.

| Deserth a răspuns:

Simplu,eu am scapat de constipatie cu ceai verde antiadipose dar de la farmacie cumparat si mananc biscuiti digestivi si banane zilnic, si nu uita sa bei apa