| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Cum scap de o batatura din talpa? Uneori ma doare, uneori e ok si nici nu stiu ca o am. Am tot taiat din ea cu o lama de calcaie dar tot nu s-a dus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bătăturile nu ai voie sa le tai niciodata, ele sunt protectie, asa se apără organismul cand este deranjat de un pantof incomod, de obicei femeile sunt predispuse la bătaturi din cauză că ele poartă tocuri, daca tai batatura riști sa se infecteze piciorul si ajungi la cangrenă si amputatie, acea batatură numai medicul o poate îndepărta, mergi la un medic ortoped sa te consulte.

| WhiteLife a răspuns:

Daca e batatura, sunt plasturi pentru bataturi la farmacie, eu folosesc de la Urgo si sunt ok. Numai sa nu fie veruca.

| Razvan500Raz500Razvan explică (pentru WhiteLife):

Pai veruca este

| WhiteLife a răspuns (pentru Razvan500Raz500Razvan):

Daca e veruca (foarte diferita de o batatura, poti cauta detalii pe net) e foarte important sa nu o tai si sa nu pui mana pe ea si sa mergi la medicul dermatolog pentru tratament (mergi la medicul de familie sa iei trimitere si este gratuit consultul). Trebuie sa ai mare grija, pentru ca se imprastie si daca ajung inspre mijlocul talpii mersul va deveni dureros (pot ajunge si la degetele de la maini sau in alte parti, daca ai rani deschise).

| Dana2103 a răspuns:

Stiu eu o crema, am folosit o dar e adusa din Germania

| nicu991 a răspuns:

Primul pas este sa-ti schimbi incaltamintea.
Tind sa cred ca de fapt este vorba despre o ciuperca acolo, cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog sa-si arunce o privire.