| theStar a întrebat:

Cum se explica faptul ca desi sunt virgina, de vreo 4 ore ma doare f tare ovarul drept? si nu mi-a venit de 1 saptamana

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Faptul ca te doare in partea dreapta nu e neaparat nevoie sa fie ovarul de unde stii daca nu ai fost la un control ca e ovarul? poate fi si o apendicita acuta, dar faptul ca nu ti-a venit ciclul nu are legatura cu asta deci s-ar putea sa fie ceva cu ovarul o disfunctie, raceala, inflamatie, un chist deci trebuie sa mergi la un ginecolog sa faci un control care consta mai mult in ecografie unde se va vedea de ce te doare care e cauza, eventual si analize de sange sau secretie vaginala. nu trebuie sa te sperii nu doare dar trebuie sa mergi pentru ca si daca iti trece durerea problema ramane si netratata poate duce mai tarziu chiar la infertilitate deci nu trebuie neglijate problemele de sanatate.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca esti virgina nu e un obstacol in a avea o anexita (infectie a trompei si ovarului) sau chisturi pe ovar. Patru ore de durere nu inseamna foarte mult, dar daca durerea e foarte mare, se agraveaza, se insoteste de varsaturi, febra, frisoane, ar trebui sa te vada un medic imediat, in seara asta. Daca e suportabila si constanta, ia un Nospa si vezi ce efect are. In mod normal, ar trebui sa vorbesti cu mama ta sa te duca la doctor saptamana viitoare. Fiind virgina, nu te va consulta ca pe femei, ci iti va face o ecografie si, eventual, niste analize de sange.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poate fi de la o raceala, e bine sa mergi la medic.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Mai bine mergi la medicwinkingNu cred ca e ceva grav big grin Dar e mai bine sa mergi acum ca sa fi sigura ca totul e in ordine happy

| Dianna a răspuns:

Si daca esti virgina poti sa racesti la"oua" laughing...
Fa`ti un control ca sa te linistesti.si ai grija cu frigu si cu bluzitzele prea scurte la mijloc big grin pup si numai bine>big grin

| bombo a răspuns:

Daca esti virgina nu inseamna ca nu se poate sa te doara.Se poate ca ai racit sau ai chist. Dar mai bine ar fi sa mergi la o consultatie.Si poti sa mergi linistita la doctor deoarece nu te doare consultatiahappy

| theStar explică:

Ce inseamna control in cazul asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durerile ovariene n'au nici o legatura cu o activitate sexuala. De la o anumita varsta (ce varsta ai?) fetele/femeile ar trebui sa'si faca regulat controale (o data pe an). Nu'ti imagina scenarii negative, fa o visita medicala si vei fi lamurita!