| maryusGosSu a întrebat:

Cum se manifesta astenia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BelehuzCorneliaAlexandra a răspuns:

Astenia este o slăbire generală a organismului, aceasta traducându-se printr-o stare de oboseală, care poate antrena insuficiențe funcționale multiple

2 răspunsuri:
| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Oboseala in termen medical este numita astenie si se manifesta ca o oboseala cronica. practic obosit permanent

| Irina89 a răspuns:

Nepoata mea de 18 ani a inceput sa se comporte ciudat de cateva saptamani. Nu mai are pofta de mancare, refuza chiar si dulciurile, nu se mai joaca, pare foarte obosita tot timpul si lipsita de energie. Nu stiu ce sa fac! Eu sunt bunica ei si am grija de ea de cand avea 7 ani, varsta la care parintii ei au plecat in Spania. Am mers cu ea la doctorul de familie, care mi-a spus ca sufera de astenie si mi-a recomandat Enerion, un medicament pe baza de sulbutiamina. Nu stiu ce sa fac! Voi ce parere aveti? L-a incercat cineva?