| Stefan_Seby_1983 a întrebat:

Cum se manifesta rubeola și care sunt simptomele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Rubeola este o boala infectioasa, eruptiva, determinata de virusul rubeolic care rezista la frig, dar este sensibil la caldura si solventii organici.
Perioada de invazie dureaza 2-3 zile si este reprezentata de: febra 38-38, 5 grade Celsius, cefalee (dureri de cap), indispozitie, iritabilitate, oboseala, si refuzul alimentatiei, adenopatie(marirea de volum al ganglionilor) care este un semn sugestiv in diagnosticarea bolii; adenopatia poate persista 2-4 pana la 6 saptamani.
- eruptia apare la o zi dupa scaderea febrei; initial apare la nivelul fetei si in spatele urechilor, apoi se extinde la trunchi si membre; eruptia este sub forma unor pete de culoare roz, rotunde sau ovalare, nu conflueaza, poate sa dispara in cateva ore sau poate persista 2-3 zile.