| Λl๓a a întrebat:

Funda. Cum se manifesta rujeola? dar rubeola(daca exista)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| akaleesh20 a răspuns:

Rujeola= pojar mare (cu bube mari)
rubeola=pojar mic-german(cu bube mici)

De obicei si in rubeola si in rujeola se face febra si starea generala a pacientului este alterata... fara vlaga, chef de viata. in rubeola ganglionii se iritahappy funda?big grin

| Λl๓a explică (pentru akaleesh20):

Ok, atunci cred ca trebuie sa fac o vizita pe la medic big grin

| akaleesh20 a răspuns (pentru Λl๓a):

Stai fara grija. am avut si eu anul asta si nu a fost asa de rau(rubeola)

6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Exista amandoua.
Numai ca daca ti-ai facut toate vaccinurile in perioada scolii, ai fost vaccinata si anti-rujeola, asa ca sunt sanse infime sa faci asa ceva.
Rubeola in schimb poate debuta ca o raceala, cu dureri in gat si tot tacamul, pentru ca mai apoi sa apara o usoara eruptie initial pe fata si burta pentru ca mai apoi sa se extinda ceva mai mult. Bubitele seamana cu intepaturile de tantar, nu sunt umplute cu niciun fel de lichid si nu lasa urme dupa ce se vindeca. Pe langa bubite, e foarte posibil sa apara o inflamatie a ganglionilor(mai ales cei de la gat), care devin durerosi. Poate aparea o usoara febra. Simptomele sunt diferite de la persoana la persoana si depind mult si de varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rubeola este de obicei o boala usoara dar contagioasa, o infectie virala care se manifesta precum o raceala :tuse, febra, dureri in gat si stare de oboseala generala, acestea in faza incipienta, apoi survin petele rosii pe corp.
Rujeola este o boala virala, foarte contagioasa, cauzata de virusul rujeolic care se manifesta de asemenea in doua faze: cea preeruptiva - febra si alte fenomene buco faringie. Faza eruptiva - eruptia cutanata, febra creste pana la 39 - 40 gr. Poate sa apara ganglioni palpabili in regiunea cervicala sau generalizat.Limba se descuameaza devenind rosie.

| TuttyFk a răspuns:

Rujeola se manifesta cam asa:
Incep sa se simta dupa 8-14 zile de la expunerea la virus.
Ele sunt ca cam asa:
- febra (38C sau mai mare)
- rinoree (scurgerea de secretii de la nivelul nasului), stranut
- senzatia de gat uscat, tuse persistenta
- cresterea in volum a ganglionilor latero-cervicali
- diaree
- oboseala, inapetenta (Nu ai pofta de mancare)
- Lacrimare
Da exista si rubeola se mai numeste pojarul German.
Simptomele sunt cam asa:
- un rash (exantem) minor
- edem si sensibilitate la palparea ganglionilor (mai ales cei aflati retroauricular, in spatele urechilor si La occipitale, partea posterioara a capului)
-febra moderata sau mai mare depinde
Uneori pot sa apara, mai ales la adolescente sau femeile tinere, dureri articulare (artrita), mai ales la nivelul articulatiilor mici ale mainilor.

| csclaudiu a răspuns:

Si eu am big grin ti se inflameaza ganglionii, febra nu am, insa in ziua 2-3 te doare capul destul de rau. Iar pe corp sunt niste pete de 1 mm multe si rosiatice.