| Secreeeeeeeeeeet a întrebat:

Cum se poate lua sida? De exemplu daca un om cu sida sangereaza la mana si pune mana pe o cleanta de la un magazin, iar tu mergi la acel magazin si pui mana pe cleanta ( ma refer peste putin timp ) si apoi ti-o pui la gura, poti lua sida? sunt curios.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu.
SIDA se transmite foarte foarte greu. Nu e ca raceala. Se transmite de la mama la fat (adica atunci cand il naste), prin sange, adica daca ai si tu o rana deschisa si intri in contact cu sangele bolnavului atunci, nu ca pui mana pe sangele infectat si prin contact sexual unde riscul e sub 1% ca o persoana sa ia de la alta. Asa ca nu te stresa. De o mie de ori mai usor se ia de exemplu hepatita.

| ElenaSA a răspuns:

Uite o intrebare asemanatoare si uite raspunsultongueot contacta virusul de pe capacele de WC sau folosind obiecte sanitare la comun?

Nu. Virusul nu poate supravietui pe capacele toaletelor sau pe alte obiecte sanitare, chiar daca ele intra in contact cu diferite lichide ale corpului omenesc. De asemenea nu poti lua virusul de pe telefoane publice, cizme, bani sau clantele usilor.

| Dasschwein a răspuns:

Dacă ești infectat cu virusul HIV. O infectare cu HIV duce după o perioadă lungă de incubare, de ani, chiar zeci de ani, la declanșarea bolii SIDA.Contactul sexual neprotejat, infectarea prin practici sexuale orale, în timpul contactului sexual anal; alte practici sexuale, fără contact direct cu secreții sau sânge infectat, infecția prin înțepăturile de ac depinde de situație, riscul de contaminare prin folosirea în comun a acelor de seringă, cam așa te poți contamina.Așa cum ai zis tu este un risc extrem de scăzut de infectat.

| AliceLiddel a răspuns:

Eu stiam ca sina se transmite prin sex sau prin sange.