| joseph17 a întrebat:

1)Bronsita se transmite prin obiecte? de exemplu daca un om cu bronsita tuseste sau stranuta si isi pune mana la gura, apoi pune mana pe un obiect ( maus, masa, cleanta de la usa etc ), iar o alta persoana pune mana pe acel lucru infectat, iar apoi la gura, nas, sunt riscuri sa ia bronsita?
2)Sau cum altcumva se transmite? vreau sa stiu pentru ca vreau sa ma apar deoarece are un prieten de-al meu.
3)Care sunt simptomele bronsitei?
4)Cum se trateaza?
5)Bronsita netratata duce la astm, pneumonie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| djdani2010 a răspuns:

Nu, bronsita nu se transmite
durere puternica in gat
in primul rand, vizita urgenta la medicul de familie, apoi multe ceaiuri( daca tusesti-ceai de ceapa_
DA- bronsita netratata duce la pneumonie.