Întrebare recomandată | alina12em a întrebat:

Cum se poate racori un om paralizat? Mentionez ca persoana in cauza isi poate misca doar mainile si capul, dar nu se poate transfera singura in scaunul cu rotile si sufera foarte mult din cauza caldurii zilele astea. Sta doar pe pat, de la saltea isi simte spatele, ceafa extrem de incinse. Ma gandeam la cazul in care ar putea exista niste obiecte la indemana, de exemplu o pernita mica cu gheata pe care ar putea s-o puna sub cap, am cautat pe net nu am gasit nimic asemanator..Mentionez ca nu are aer conditionat, iar din cauza ventilatorului a racit deja, e foarte sensibila la curentii de aer. Daca stiti vreun lucru care ar putea-o ajuta, spuneti-mi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emi81 a răspuns:

Am gasit aici ceva cum vrei tu, din pacate majoritatea cu stoc 0. Totusi una e pe stoc.
https://www.catenapascupas.ro/perne--ct38?tip=tip+perna+termica+cu+gel

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Exista o saltea cu celule care se umfla si se dezumfa (partial) pe rand.
http://www.quarthealthcare.com/......es/dynalal
O alta solutie sunt saltelele Roho, care sunt facute dintr-un fel de "ciuperci".
http://roho.com/category/products/therapeutic-mattresses/
Din pacate toate chestiile astea sunt al naibii de scumpe.

| ioanacristina666 a răspuns:

Trage jaluzelele,scoate electronicele din priza, sa aiba multe lichide, ii poti da un prosop cu gheata sau imbibat in apa rece, poti pune aparatul de aer conditionat mai departe si la o treapta mai mica, lasa noaptea geamurile deschise sa se mai racoreasca

| Suomynore a răspuns:

Exista perinite special facute pentru asta,din pacat in Rromanica noastra fara industrie nu ai cum sa acomodezi oameni cu handicap,trebuie sa comanzi din tari ca Germania,Italia,sau alte tari europene( e cu intentie scrisa europa cu e mic,sa nu intram in semantica), ai putea gasi, eu ti-as recomanda un "google search" ice pillows for people that are disabled", mai mult nu pot sa fac pentru tine, pana cand nu voi ajunge presedinte laughing

| emi81 a răspuns:

Sa stii ca eu am gasit o saltea care se baga la frigider, insa este pentru caini: http://petguru.ro/......-snow-tech
Eu as incerca chiar si acea saltea daca e cu gel. In afara se gasesc si pentru oameni, dar noi suntem in Romania... Din pacate, prea multe produse care sa imbunatateasca viata celor suferinzi la pat nu se gasesc pe piata din Romania (am mai cautat si eu tot felul de produse ajutatoare).
Sper sa nu te superi sau sa te simti ofensata in vreun fel. Eu am cautat pentru tine asa cum as fi cautat pentru mine.

| Vigito a răspuns:

Un om paralizat si-a pierdut stimuli, deci nu poate simti temperatura in alte zone in afara de cele metionate de dumneavoastra,(parerea personala) mai pe scurt folositi o compresa cu apa rece, umezition, un pahar de suc rece, chestii de genul. sper sa ajute raspunsul meu

| RC a răspuns:

Cumpara un hamac, instaleaza-l in curte daca poti, daca nu, vezi ca poti cumpara si suport pentru hamac, il pui in casa...cauta ceva similar : http://prntscr.com/80c3vg... Am gasit eu un site, pretul acceptabil, vezi ce mai gasesti pe site-ul lor : http://www.practicmagazin.ro/Suport+pentru+Hamac-34830.html