| znstr a întrebat:

Cum se poate trata o carie, fara a merge la dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu poti, cel mai comun lucru care se intampla, este sa apara durerea de masea, complicatii, si nu o sa poti sa scapi de ea decat daca o sa scoti maseaua.
Cel mai bine ar fi sa te duci la dentist sa iti curete caria, ca sa nu ai probleme, pentru ca o curatare nu costa mult, insa o extractieee... eu unul am dat 60 de lei pentru o extractie...

| znstr explică (pentru MenInShadow):

Merci de sfat, cum am mai spus, mi-e teama ca a ajuns caria aia la nerv si o sa fiu nevoita sa il scot, iar durerea aia e de nedescris.

| mixxjim a răspuns (pentru znstr):

Nu poti trata caria nu nimic, trebuie sa mergi la medic. ai dureri? te doare la cald, sau la rece, sau la dulce? daca nu te doare la niciuna din astea in principiu nu a ajuns la nerv. dar nu inteleg de ce spui ca te-ai chinuit ingrozitor data trecuta, se fac anestezii in ziua de azi si nu simti nici cat o ciupitura de tzintzar, la ce fel de medic ai nimerit? sa mergi la altul acum daca spui ca te-a chinuit asa rau data trecuta, nu e normal

| MenInShadow a răspuns (pentru znstr):

Cu placere, ti-am zis sa mergi la dentist, pentru ca stiu cum e sa te doara maseaua, si daca abia a ajuns la nerv nu e nimic. Eu am stat 2 ani cu o durere de masea doar pentru ca imi era frica sa ma duc la dentist, si intr-o vara, m-a durut asa de tare incat un cleste mi se parea salvarea vietii!
Mai bine te duci la dentist decat sa suferi cum am suferit eu, durere de-mi dadeam cu pumni-n cap...

| znstr explică (pentru mixxjim):

Mixxjim, ma doare cand trag aer in piept si stau cu gura deschisa, cand beau foarte rece (nu mereu), insa mai acum 2 luni am avut o masea naravasa care mi-a facut la fel: era cariata si am fost nevoita sa ii scot nervul. Toate bune si frumoase pana doctorita mi-a pus frumusel o solutie pe canal si mi-a zis calm "ti-am pus un antiseptic acolo (sau ceva de genul), si iti va omori nervul in cateva ore, daca se intampla ceva, ma suni", am ajuns eu acasa, si dupa ce m-am pus in pat mi-au dat lacrimile involuntar la ce durere am avut. Nu cred ca nervul depinde de anestezie.

| mixxjim a răspuns (pentru znstr):

Pentru scoaterea nervilor se face anestezie, tocmai pentru ca durerea este infioratoare. antisepticul e impotriva infectiei, nu sa omoare nervul. incearca sa mergi la alt medic. ai grija de tine, sanatate!

| znstr explică (pentru mixxjim):

Nu era antiseptic, asta mi-a venit mie in minte acum. Era o pasta crem-maronie care mi-a pus-o pe canal si la nici 30min dupa aceea a dat dureri infioratoare. Nu am putut sa rezist cu anestezia facuta jumate, asa ca tipa mi-a dat decat optiunea asta: pasta aia, lasata sa actioneze 4-5 zile, apoi vin sa o scoata, si nervul odata cu ea. O sa merg la dentist curand, merci de sfaturi, sanatate si tie!

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu poti, decat daca te faci tu medic stomatolog, dar până atunci nu mai rezistă dintele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte usor.cu infiderenta.pana te baga ea in seama.si te va baga. ohooo.ce o sa te mai bage in seama.

| znstr explică (pentru anonim_4396):

Mi se pare amuzant raspunsul tau, dar ma simt cam bagata in seama de ceva timp si asta ma nemultumeste. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! happy Eu cand am fost in alt oras vara am fost la o dentista foarte buna, daca gasesti un dentist cu experienta nu te va durea! Trebuie sa mergi, daca nu mergi se pot intampla lucruri urate! Si daca mergi apoi scapi si gata happy Asa trebuie sa suporti durerea...
Pa, pa! Sa ai o zi faina!

| rutanklan a răspuns:

laughing)) daca te tine, poti sa iti scoti tu singra dintele. Nu prea ai cum, iti trebuie scule serioase pentru dinti happy

| znstr explică (pentru rutanklan):

Zic asta pentru ca am un inceput de carie si mi-e cam frica sa nu fi ajuns la nerv, si am mai trecut printr-o experienta similara iar scosul nervului a fost groaznic.

| rutanklan a răspuns (pentru znstr):

Pai tocmai de aia e mai bine sa o trateze gicu dinte vesel inainte sa ajunga la nerv.

| znstr explică (pentru rutanklan):

Eu am o "gica trista". Nu e tocmai vesela dentista mea si asta nu prea ma incanta. laughing

| rutanklan a răspuns (pentru znstr):

Du i un buchet de floricele, poate o mai inveselesti laughing

| zuzualina a răspuns:

Simplu : la dentist! laughing altfel n-ai cum

| sarah4589 a răspuns:

Nicicum. Trebuie sa mergi la dentist pentru a trata o carie!

| Lion61222 a răspuns:

Algocalmine cate una pe o ora

| Panzer99 a răspuns:

Iti zic din experienta du-te cat mai repede la dentist nu te va durea deloc, dar daca mai stai mult caria va avansa si va trebuii sa-ti omoare nervul la dinte! asa ca bafta

| shadow121211 a răspuns:

Caria nu o poti trata fara a merge la dentist insa poti amortiza durerea