| Safire17 a întrebat:

Cum se trateaza anemia? Va rog un raspuns cat mai repede!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Anemia se tratează în funcție de severitatea ei, sub control medical.
Pa, pa.

| Corina a răspuns:

Exista mai multe tipuri de anemii: anemia pernicioasa (prin deficit de vitamine), anemia feripriva (lipsa de fier), anemia aplastica, anemia hemolitica, etc. Uite aici, gasesti detaliat tratamentul fiecarui tip de anemie in parte:
http://www.romedic.ro/anemia/tratament

| Raniia a răspuns:

Tratamentul anemiei se face cu fier sau Vit. B12 si acid folic si tine cam 3 luni de zile.Alimentatia trebuie sa fie bogata in fier in vit C(peste.maruntaie-ficat,inima-spanac). Atentie:recomandarea se face dupa indicatia medicului.Fierul in exces este daunator!

| m?cheam??? a răspuns:

Ulei de catina

| Roxin a răspuns:

Alimentatie bogata in vitamina B12 si acid folic plus fier(peste, carne de pasare, carne de vita, galbenus de ou, legume)O zi buna

| rutanklan a răspuns (pentru Roxin):

Subscriu. Daca se poate mai baga si cate un ficat cu ceapa din cand in cand.

| Roxin a răspuns (pentru rutanklan):

Categoric. Ceapa verde daca e posibilhappy

| rutanklan a răspuns (pentru Roxin):

Ceapa verde, spanac, ceapa de padure... vin cum zicea cineva. Sfecla rosie... oh boy the list goes on.

| naitreaba a răspuns:

Bea mult vin smug

| aDiDaSxD a răspuns:

Anemia este determinata de scaderea numarului de globule rosii din sange (hematii sau eritrocite) sub valorile normale sau de modificarea lor ca forma, marime si incarcare cu hemoglobina (scaderea concentratiei de hemoglobina).

Globulele rosii transporta oxigenul din aerul inspirat in plamani prin toate celulele corpului. Scaderea lor deregleaza intregul organism printr-un aport insuficient de oxigen si substante nutritive.

Cauzele aparitiei anemiei sunt multiple:
- hemoragii acute sau cronice (din traumatisme, rani, sangerari repetate din nas, tub digestiv, sangerari genitale, etc);

- deficitul de fier (care contribuie la sinteza hemoglobinei din globulele rosii);

- deficitul de vitamina B12 si acid folic;

- intoxicatiile maduvei osoase (locul unde se produc globulele rosii) cu diferite substante chimice (medicamente, nitrati, plumb, mercur, etc);

- boli parazitare (tenie, botriocefal, etc);

- boli tumorale, leucemie.

Tratamentul anemiilor depinde de cauza care le-a produs: oprirea sangerarilor, alimentatie bogata in proteine, tratament cu fier sau cu vitamina B12 si acid folic, combaterea infectiilor si a parazitilor, evitarea intoxicatiilor.

In cea ce priveste alimentatia se recomanda: peste, carne de pasare, carne de vita, maruntaie (ficat de vita, rinichi, inima, etc), galbenus de ou, legume (sfecla rosie, varza, fasole verde, rosii, spanac, salata, sparanghel, patrunjel, etc), fructe (caise, piersici, ananas, curmale, capsuni, coacaze negre, afine etc), nuci, alune, paine neagra.

Printre plante medicinale care sunt de ajutor se remarca: catina, urzica, coada calului, papadia si tecile de fasole fara seminte. Se fac infuzii si se beau doua, trei cani de ceai pe zi.

De un real ajutor este cura cu suc de sfecla rosie (bogata in saruri minerale, fosfor, fier si vitamine B si C). Se bea zilnic cate o jumatate de pahar de suc dimineata si jumatate de pahar seara.

Se mai recomanda cura cu polen (20g pe zi pentru adulti)timp de o luna sau doua. Mai poate fi folosita mierea de albine de mana de culoare inchisa care este bogata in fier.

Pentru anemie trebuie aer curat. Astfel cura cu aer de munte este benefica si contribuie la cresterea numarului hematiilor.
Funda?

| SenoritaLB a răspuns:

Buna!
Tratamentul anemiilor depinde de cauza care le-a produs: oprirea sangerarilor, alimentatie bogata in proteine, tratament cu fier sau cu vitamina B12 si acid folic, combaterea infectiilor si a parazitilor, evitarea intoxicatiilor.

In cea ce priveste alimentatia se recomanda: peste, carne de pasare, carne de vita, maruntaie (ficat de vita, rinichi, inima, etc), galbenus de ou, legume (sfecla rosie, varza, fasole verde, rosii, spanac, salata, sparanghel, patrunjel, etc), fructe (caise, piersici, ananas, curmale, capsuni, coacaze negre, afine etc), nuci, alune, paine neagra.

Printre plante medicinale care sunt de ajutor se remarca: catina, urzica, coada calului, papadia si tecile de fasole fara seminte. Se fac infuzii si se beau doua, trei cani de ceai pe zi.

De un real ajutor este cura cu suc de sfecla rosie (bogata in saruri minerale, fosfor, fier si vitamine B si C). Se bea zilnic cate o jumatate de pahar de suc dimineata si jumatate de pahar seara.

Se mai recomanda cura cu polen (20g pe zi pentru adulti)timp de o luna sau doua. Mai poate fi folosita mierea de albine de mana de culoare inchisa care este bogata in fier.

Pentru anemie trebuie aer curat. Astfel cura cu aer de munte este benefica si contribuie la cresterea numarului hematiilor.
Sper sa te fi ajutat!