| AlinElle89 a întrebat:

Cum se trateaza conjunctivita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Uite un link care te va ajuta sa afli cum se trateaza; http://www.sfatulmedicului.ro/Inflamatiile-ochilor/conjunctivita_386

11 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cu antibiotic.

| drpopa a răspuns:

Daca esti sigura ca e vb de conjunctivita atunci poti folosii unguent Kanamicina oftalmic 3 -4 aplicatii in sacul conjunctival pe zi la ambii ochii stergerea se face dinspre exterior spre interior ulterior pentru indepartarea secretiilor, prosoapele si fata de perna se fierb dupa fiecare utilizare, alte preparate pe care le poti folosii sunt Nettacin picaturi (4 x2 pic/zi), Tobrex -unguent sau picaturi, Bivacyn, Antibioptal. Cel mai important lucru este sa nu folosesti ceai de musetel acesta e un mediu de cultura bun in astfel de situatii si agraveaza conjunctivita

Janina
| Janina a răspuns:

Ciplox sau cam asa ceva

| Gospell a răspuns:

Cu antibiotice

| poesia a răspuns:

Draga mea, cumpara de la farmacie tinctura de silur, si seara inainte sa te culci tine compresa pe ochi cam 30 min. fara sa deschizi ochii, pentru ca ustura.
Iti garantez ca o sa iti treaca, daca te tii.
E si ieftin si usor de utilizat.
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te speli an fiecare zi de 2 sau 3 ori pe zi cu ciai de musetel caldut,,, si vezi ca e o crema la farmacie special pentru conjuctivita, ciarca si vei fi multumita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu caca de pasare pe cuvant la mine a mers doar ca la inceput nu e placut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cauza. Cel mai bine mergi la oftalmolog

| Mariana1993 a răspuns:

Tratamentul conjunctivitelor este diferit, in functie de tipul bolii: in cele bacteriene, tratamentul inseamna antibiotic; in formele virale, tratamentul este simptomatic; cele alergice necesita antihistaminice sau corticosteroizi, precum si depistarea si eliminarea alergenului in cauza.

La recomandarea oftalmologului se poate realiza examenul secretiei conjunctivale, iar alegerea antibioticului se va face in functie de rezultatul antibiogramei.

Numai conjunctivita gonococica – blenoragie cu atingere sau contaminare oculara – care este deosebit de grava si poate duce la orbire daca nu este diagnosticata si tratata la timp, reprezinta o urgenta!

In cazul conjunctivitei la copii, nu se recomanda:
Pansamentele: microbii se inmultesc rapid la cald si la intuneric.
Medicamentele vasoconstrictoare (picaturile care albesc ochiul); scad capacitatea conjunctivei de a se apara impotriva infectiei.
Ceaiurile: pot determina alergie (ex. la polen), pot fi nocive pentru suprafata oculara.
Unguentele: pot infunda caile de drenaj (caile prin care circula lacrimile).

Pana la examenul oftalmologic, se recomanda spalarea ochilor cu apa si sapun, cu ochii inchisi, dimineata si seara. In situatia in care se aduna secretie, spalatul se poate repeta de cate ori este necesar.
- Gasesti mai multe informatii aici: http://www.pediatrutecuci.com/2015/09/conjunctivita-la-copii.html

| bmh93 a răspuns:

Este un unguent special la farmacie sau niste picaturi prin care scapi de conjunctivita in 3-4 zile (propria experienta)