| ka2 a întrebat:

Cunoasteti pe cineva cu "lipsa omuletului din gat"? Daca da, puteti da ceva detalii? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atat femeile cat și barbatii au omuletul (marul lui Adam), doar ca barbații au un mar ceva mai proeminent. Medical vorbind marului lui Adam i se spune proeminenta larigiana sau cartilaj tiroid si este asezat chiar deasupra glandei tiroide. Nu cunosc pe nimeni care sa nu aiba asa ceva dar lipsa lui ar duce la imposibilitatea vorbirii si hranirii. Nici nu cred ca exista asa ceva.

| ka2 explică:

Intrebam de lipsa "omuletului", ci nu de a marului...in continuare, astept raspunsuri. Multumesc!

| ka2 explică:

Stiam cum se numeste anatomic si nu ma intereseaza micsorarea ei. Ma intereseaza daca exista cineva care s-a nascut fara omulet.

| Mussette a răspuns:

Http://www.romedic.ro/forum/edem-lueta-10386/2
Anatomic, "omuletul" poarta numele de lueta. Daca ve cauta pe net "extirparea luetei" sau ceva asemanator, gasesti pareri.