| anonim_4396 a întrebat:

Cunoașteți vreo metoda sau pastile ceva să îmi taie pofta de mâncare? As vrea să slăbesc 15 kg daca se poate să mănânc foarte puțin nu mă interesează repercusiunile cum se poate slabi într-un mod foarte rapid fara a face sport? Mănânc prea mult pe baza de stres și decât așa mai bine mananc puțin sau foarte puțin. Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Slabirea f rapida fara sport se faca cu deficit foarte mare caloric, de ex daca fi atent niste variante:

Deficit fata de cat arzi de 500 Kcal/zi slabesti 2 Kg lunar
750 Kcal/zi 3 Kg lunar
1000 Kcal deficit/zi 4 Kg lunar
1250 Kcal deficit 5 Kg lunar slabire
1500 deficit, 6 Kg
2000 deficit 8 Kg lunar

Tu arzi cam 2200 asa in medie pe zi.
Problema e pofta de mancare care e sus, si banui ca stresu nu il poti reduce, ca sa reduci stresul stiai si tu ca ar trebui, nu trebuie sa iti mai zicem si noi, insa e o metoda, o zic mai jos.
Nici nu e cazu sa zic sa faci sport, ca deja am inteles ca vrei fara sport, se poate fara sport fara probleme daca ai deficit caloric zilnic.

De ex daca nu mananci nimic o luna, ai slabi 10 kile, teoretic zic daca nu ai manca nimic. Dar e aiurea sa faci asa, nu e sanatos.
Deci asa f rapid nu prea merge, o rata de slabire buna e de un 5 Kg lunar sa zic, deci ar cam trebui sa mananci 1000 Kcal/zi maxim (nu conteaza ce mananci, cont doar sa ai maxim 1000 kcal/zi), deci fara sport.

Hai sa ne gandim la cauza cum s-o eliminam, te duci la un medic psihiatru si ii zici care e treaba, ii zici ca nu poti diminua stresul ca mediul, munca nu permite, si ca nu vrei sa ajungi de 100 kg, asa ca daca poate sa-ti dea ceva pentru asta, asa ca in aceleasi conditii de mediu o sa te simti mai bine, fie iti da un antidepresiv care te va linisti si va diminua stresul chiar daca nu ai depresie, ca nu face rau, ori iti da pentru un 3 saptamani o doza mica de benzodiazepina gen anxiar, clonazepam, bromazepam, xanax, si iar scade mult stresul.
Si deci ar scadea pofta de mancare, deci dispare odata cu diminuarea stresului.

Alta sansa nu ai, deci ceva pentru linistire, diminuare stres, rezulta reducerea poftei de mancare.
Poti incerca o singura data doza mica de o benzo daca ai de unde, de ex jumate de xanax sau anxiar daca ai de la cineva, sa vezi cum e, daca coboara stresul, ca apoi sa te duci la medic.
Dar du-te oricum mai repede, pana nu iei si mai multe Kg.
Ideea e sa dispara pofta, nu doar sa te opui ei!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am depresie și una serioasa de acolo e și stresul și iau tratament. Mersi pentru răspuns.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum se manifesta depresia? Ziasa putin mai detaliat, si ce simptome ai?! Ce tratament iei? Sa vedem daca nu cumva tocmai de la trat mananci mai mult. Ca eu am trecut prin astea si stiu ce si cum, si eu am o depresie asa si asa, anxietate nu mai am ca am tratat-o.

Si eu am pofte, uite acu 30 min bagai dulceata de capsuni Topoloveni buna rau care are capsuni intregi (si Raureni la fel are fructe intregi), cu chifle albe proaspete. Iar ieri bagai paine cu nutela, aooleu ce buna era ciocolata aia pe paine doammmmne. Mi se rupea mie de sanatate, legume si alte alea, bagam de nu aveam treaba.
Stiu cum e.
E de la cap!
Trebuie musai sa reduci stresul cumva, adica sa elimini cauza.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu știu e instabilă odată mă simt ok odată așa și așa și câteodată foarte rău, câteodată am și gânduri de... Oricum sunt mai ok ca acum câteva luni când nu reușeam să mă cobor din pat iar când reușeam mi se părea ceva wow. Am observat că se schimba brusc chiar daca gândesc pozitiv nu o pot controla. Seroxat iau și anxiar că am și anx. Nu de la tratament din cauza singurătății sunt profund afectat de când am rămas fără prieteni dar e într-un fel mai bine că erau perverși. Fake friends. Depresia o am de multi ani nu mi jenă să admit asta cred că eram predispus oricum sa o fac.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, deci deja iei tratament cam de care vorbeam. Cred ca pofta de mancare vine de la depresie in sine, si precis pofta de dulciuri in mod special, nu?
Esti afectat de depresie tu, lasa prietenii aia care oricum nu erau prieteni. Ca daca esti sanatos, nu mai ai nici o treaba.
Cand Serotonina este jos, apare in general pofta de dulciuri.
Cand dopamina e jos, apare pofta de cafea, cacao, coca cola, deci de excitante.

Normal ca se poate schimba starea brusc, si daca gandesti pozitiv, brusc apare gandire negativa, eu am mai zis, ca depresia poate face automat sa apara gandirea negativa fara sa vrem, iar cand suntem bine avem gandire pozitiva tot fara sa vrem, aia cu "gandeste pozitiv", e o idiotenie, ca un om sanatos gandeste de la sine pozitiv, iar ala care are gandirea negativa, o are fara sa vrea, ca asa stia si el ca trebuie sa gandeasca pozitiv, dar nu poate.
Curios ca trat nu te-a facut sa te simti considerabil mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da dar dulciuri mănânc de mic copil laughing
Da ai mare dreptate am uitat sa spun că și gândirea negativă apare brusc fara că eu să mă gândesc la ceva negativ e incontrolabila. Pai fata de cum mă simțeam mă simt mai ok totuși adică înainte eram 24 din 24 trist și aveam gânduri întunecate mă rugam sa mor in somn nu reușeam să mă dau jos din pat îmi era imposibil fiindcă rutina era aceeași și motivație 0 totul era fără sens după m-am ținut de tratament și am început să mă simt mai bine.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu mananc dulciuri de copil doar ca e posibil ca la depresie sa mananci mai multe decat inainte.
Pai da, ai inceput sa te simti mai bine, sa iei mai departe trat sa fi okey, daca te simti bine ca lumea, dupa cateva luni medicu scoate trat e posib, si sa ramai bine fara sa mai iei ceva.

Asa ai fost papacios mereu? Sau doar de la un timp ai mancat mai mult decat trebuie? Pofta de mancare de care vrei sa scapi a fost asa mereu sau doar de la un timp?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da dar am o vulnerabilitate care înainte nu aveam orice mă afectează și mă enervează câteodată. De câțiva ani mănânc mult dar depresia o am de și mai mulți ani inca din adolescenta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu sunt singurul din familie care mănâncă dulciuri in prostie da de 2 ani le-am mai redus.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu sari de kcal zilnice arse, poti manca si dulciuri, nu conteaza, sa nu sari un 2300/zi kcal media, nu cont ca azi ai 4000, maine sa au 600 de ex.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E de la depresie asta. Creste iritabilitatea, te afecteaza mai repede ceva rau, ai draci, pai eu am spart un telefon de 2800 lei in 2015 ca am pierdut la table online, un HTC One M8 bun, a trebuit sa iau altul`. Niste draci anormali, o iritare peste normal, ca si eu aveam ceva depresie.
Acu nu mai am chiar asa, dar tot am.

Eu de aia le zic la cei ce sufera mult la o chestie, ca nu factorul ala e de vina pentru intensitatea aia prea sus a suferintei, cat de sanatatea psihica, ca un om sanatos sufera mai putin la acelasi lucru.
Eu ca am comparatia, stiu cum e, ei nu se prind, si o iau de normal.
De aia ii indrum la medic sa ceara o parere cand simt ca e cazul.
DE cate luni iei trat si in ce doze? 20 sau 40 mg seroxat?
Si in ce stare esti, cat de bine?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

In stare nasoala mai Ales că anxietatea mă rupe când ies din casa am anxietate sociala severa

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am avut asta, ma simteam asa parca rusinat, complexat cand intram in contact cu oameni noi, dar s-a rezolvat odata cu tratarea anxietatii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da știu boss îți știu răspunsurile. Mă bucur pentru tine

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

La mine e mai gravă anxietatea

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine era groaznica, asta nu ti-am mai zis, din ianuarie 2009 pana prin 2013 noiembrie eram terifiat, aveam teama exagerata de diabet si ingrasare! Gandu meu era doar acolo toata ziua, eram obsedat, aveam o frica urata, nu pot descrie, una mutanta sa zic asa, nu din aia normala, una neagra cu trairi f urate.
Nu ma puteam controla, concentra, mancam enorm si 7500 Kcal intr-o zi, dupa aia la sala exagerat sa trag, a fost iadul.
Nu dormeam bine, deci nu stiu daca ai avut asa si ai.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am avut din cauza unei dermatoloage credeam că boala aia teribilă cu care mă diagnosticat ea eram sigur că o am după alte zeci boli urâte și cred că de acolo mi-o apărut anxietatea cei drept îmi ieșeau din senin cicatrici pe față și cred că am făcut un soc ceva emoțional credeam că am lupus dermatoloage mersi diagnosticat cu o boala asemenatoare lupusului fara să mă întrebe ce simptome prezint ea o văzut cicatricele și o trântit diagnosticul de o boala autoimuna foarte gravă eu că prostul am crezut că am boala aia, după credeam că îmi moare mama că medicii i-au zis că mai are puțin de trăit că are tumoare la rinichi eram sigur că va muri da nu sa întâmplat, după o calcato mașina pe maică-mea și eu rupt piciorul o stat 6 luni in pat. Ultima chestie nasoala ce mi s-a întâmplat.a fost sa îmi spună maică-mea că am o pata în cap lipsa clar alopecie nici nu știam de ea când mă uit în oglindă văd că o monedă lipsa de par am rămas socat după un timp sa făcut mai mare și acum culmea e că sa regenerat aproape complet.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scz de greselile gramaticale da am mâncat un meniu bucket de la KFC + 3 fripturi și încă ceva și mă simt nașpa nici nu mă pot ridica din pat

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Diabet are maică-mea și e o boala grava într-adevăr, la sorămea ia picat 3 dinți și ia atacat și ochii

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, aveai predispozitie la anxietate oricum, problemele descrise au declansat sau au agravat deja de fierbea in fundal. Altii la aceleasi chestii n-ar reactiona asa, depinde de om.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Așa este fiindcă eu oricum eram de fel timid, și puțin anxios.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da! Mama avea si stiam ca baietii mostenesc bolile cronice ale mamelor, fetele ale tatilor. A urcat odata la 4 ore de la masa la 213 in loc sa fie sub 100 cum trebuia, si de acolo a urcat anxietate brutal in ian 2009, INSA deja mocnea in fundal! Altfel nu se intampla asa.

Si ma indrept catre acolo, doar ca acum nu mai am asa frica aia, glicemiile se tot altereaza in timp.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Diabetul nu e o boala fatală daca ai grija sa stilul de viață și alimentar in schimb sclerodermia imaginează ți daca o aveam așa cum credea medicul dermatolog eram terminat deși eu credeam că am lupus discoid da m-am uitat atent și în lupus discoid cicatricile sunt adânci și mari chiar și așa am dat 400 de lei degeaba pe analize la care ea îmi spune măcar acum ști că nu ai boala aia laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu aveai, anxietatea amplifica frica si se autoalimenta, te facea sa crezi ca ai acea boala.
Eu nu pot tine regim, imi place sa mananc ce vreau si cat vreau, nu-s omu de diabet.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si timiditatea tot o frica e, frica de esec, de respingere, o frica nejustificata, ca si daca se intampla, aia e, mergi mai departe pana niste unii te accepta cum esti.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da ai dreptate o aveam fiindcă îmi apărea cicatrici pe fata din senin da o aveam daca e dinaintea cicatricilor apărute de când mă stresa cei de la cablu și tel sa le plătesc mă refer la recuperatorii de creanțe aia mă tot stresau de acolo o pornit

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, atunci s-a declansat cu cablu, oricum se declansa mai tarziu si fara motiv, cand avansa prea tare in fundal.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pân la urmă am platit datoria la cablu da la tel nu laughing. Chestia e că aveam o vulnerabilitate genetica cum spui și tu că dacă nu o aveam poate eram mai ok.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca erai mai okey, stiu sigur ce spun. Unu cand nu ia examenu se suicideaza, altul se supara asa si asa, altul zice "n-are ma nimic, mai invat, dau restanta in toamna si gata", deci la acelasi factor reactioneaza diferit.

Unii psihologi astia sunt praf "sa rezolvam cauza", ce cauza? Nici dracu nu stie cauza, si cauza aia afecteaza in functie de genetica. Si asa iau bani multi de pomana. Cand un trat bun poate rezolva problema de tot, rata vindecarii este de 70 %, cazuri reusite. Predispozitia ramane insa.
De aia trebuie luat din pripa, altfel se poate agrava si e din ce in ce mai greu de tratat, nu "nuuu te duce la medic, nuuu e bine", dar ei habar nu au nici medicina nici nu au trecut prin asta, dar vorbesc.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ce sa mai nu noi ne alegem gena ne mulțumim cu ce avem, eu daca e să mă întrebi nu seaman nici pe maică-mea nici pe taicămeu. Poate pe altcineva da pe ei nu. Cred că eu sunt singurul din familie care sa confruntat cu depresia și anxietatea. Taicămeu nu țin minte sa fi avut maică-mea nici atât că pe ea nimic nu o doboară e fascinant cat de tare e psihic deși e bătrână și cu multe boli serioase.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da un fost iubit al surorii mele o iubea și după mulți ani după ce s-au despărțit și nu știu ce o vorbit cu ea și ea o refuzat și tipu sa sinucis sa spânzurat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu la fel, am fost singurul care m-am confruntat cu asta din fam. Vezi mama ta? Exact ce spuneam fara sa stiu de ea, asa e un om sanatos.

Exista ca la programare un tabel, la tine si la mine:
Nu iei examenul - pica serotonina (in special serotonina), endorfinele la nivel 5 (e doar un exemplu nivelul)
La mama ta:
Nu ia examenu - pica alea la nivel 1 poate, sau chiar 0, 5.
Deci asta se intampla, nu factorul in sine face rau, ci cat de tare pica alea la acel factor, iar nivelu ala il decide genetica, pe demonstrate.

Pai am experimentat eu, a murit bunica, maaama sufeream enorm.
Am zis asa: ia sa urc eu serotonina si restul sus! Au picat, lasa ca face tata smecherii.
Am facut-o, ma simteam binisor, doar o parere de rau aveam si atat "asta este, se intampla, mergem inainte", am corectat conditia din tabel cum ar veni, si de la niv 5 a urcat la 1-0, 5 adica picaj mult mai mic, nu mi-a venit sa cred.
Am stat 3 sapt asa la doza mica de ce am luat, si apoi am scos, si am ramas binisor ca trecuse perioada critica. Pai de ce sa sufar inutil?

Daca le urci la normal, nu simti nimic modificare la deces, te vei simti ca inainte, vei avea doar o parere de rau mecanica.
Daca le urci peste normal, o sa fi mai fericit, culmea.
Suntem o masina biologica, daca stim sa ne jucam, e fascinant.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, ala avea probleme.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai și cam ce șmecherii și făcut de ai reușit să ridici serotonina deși inițial o picat?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai am luat niste Cipralex, la mine si-a facut efectu repede, nu ca la ceilalti dupa 3 sapt, am urcat serotonina, apoi am urcat si endorfinele cu un opioid in doza f mica care se da pentru dureri, aia fuse.

55 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Te-ai gândit vreodată să faci hipnoterapie? Te poate ajuta. Îți recomand pe Andrei Voicu, el se ocupă cu așa ceva. Totodată nu neglija sportul oricât de dificil ar părea. Sport = sănătate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Închisoare. Lagăr de concentrare. Să vezi cum slăbești.
Concluzia? Disciplină.
Ai văzut cum mănâncă un copil mic? Câteva înghițituri și apoi pleacă din nou la joacă.
Ai văzut cum mănâncă Bear Grylls. Găsește un pic de mâncare. Câteva înghițituri și pleacă mai departe. Nu pastile, nu diete, nu fițe, nu figuri.

| Celcestietot a răspuns:

Intra intr-un MMORPG si dedica-ti timpul jocului si nu vei mai stii ce este in jurul tau, asta este o metoda :)). Cand iti este foame, bea apa sau baga niste ovaz cu lapte pana aproape de refuz si vei vedea ca nu ti se va mai face foame pentru foarte mult timp, ori consuma niste mancaruri sarace in calorii si bogate in nutrienti, un fel de dieta. Cand esti stresat ar trebui sa iti gasesti alt,, tic'', ai putea cumpara o jucarie speciala cu care sa te joci :

https://www.emag.ro/......DDCCBNBBM/

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Vorbesti si tu niste tampenii de nu se poate. Tu nu stii despre ce e vorba, vorbesti din afara subiectului, eu stiu ce simte el. Ca din gura si eu fac 5 tancuri, dar practica ne omoara.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu știu Man îmi place prea mult mâncarea happy nu am ambiție

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Era înainte pastila albastra de la aia slabeai da o dat multi coltu' de la pastila asta și a fost scoasă.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci încearcă să stai în cadă cu apă caldă, să faci un fel de saună sau să te duci la unawinking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa este.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da Man. Da cf de nai somn la ora asta? laughing Ce te neliniștește? Eu am băut 2 energizante bune că nu mi-am luat 4-5 că le beam că pe apa. Tu ziceai ești "clarvăzător "ce zici la câți ani o sa crap? laughing O să înving depresia? laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Am băut și eu un energizant astăzi, dar după-masă, acum seara m-a luat somnul rău, am adormit 10 minute, mi-am pus niste muzică și mai apoi m-am trezit complet de parcă nu s-a întâmplat nimic laughing. Da, tocmai acum pun degetele pe tâmple și închid ochii și văd că o să ai o moarte normala, de bătrânețe mâncând un meniu de la KFC ca și ultima masă laughing. Unde este depresia? Nu o văd laughing!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ce dracu ești ciudat rău man eu chiar sunt fan KFC și să ști că asta ar fi prin ultimele mele dorințe înainte de a da mana cu Sf Petru. Pai acum mă simt mai ok da nu durează mult.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

S-au aliniat planetele, feriți-vă laughing! Mă gândeam la o chestie de genul, mi se mai întâmplă așa ceva, dar nu mereu happy. Lasă bro, să dureze mult ca să le mănânci ălora toate meniurile și să îi sărăcești de tot, să crească dopamina și tot ce este bun, KFC-ul nu se dă pe nimic laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Foarte tarewinking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa să fie mereu (:

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca te intelege fratele tau, cand mananc bun de multe ori plutesc in cele mai inalte sfere ale placerii, insa asta nu e bine, avem ceva la receptorii de serotonina, altfel e cum ziceam ca a fost la mine, nu mai simteam pofta deloc de dulciuri.
Azi cred dar nu-s sigur, urmeaza o cratita de cartofi prajiti ( proveniti din cam 2 Kg cartofi cantariti curatati cruzi) cu 4 oua prajite amestecate in ei, poate sa ma mearga si un copanel prajit dar nu neaparat, si o fanta din aia rece si buna rau tare de 0, 5 L fara zahar sa faca fsssshhh dopu ala cand il deschid si da-i frate.
Doar ca mie nu imi vin pofte asa mereu si deci reusesc sa ma mentin la un 73 Kg la 1, 7 m inaltime. Si chiar slabesc continuu lent, ca medica calorica este cam 2000 Kcal/zi, si eu ard 2300.
Dar cand ma ia, nu mai conteaza nimic tati, mi se rupe de tot.
Ce e bun si lu dumniezo ii place, na.
Cateodata mananc si 4 ciocolate odata, am mancat si 10.
Deci vezi ce ma salveaza? Tot in mod natural absenta poftelor zilnic, nu opunerea, nu ambitia, nu nimic.

Normal ca nu ai ambitie pentru ca ar fi o ambitie tampita sa te pui mereu cu pofta aia, solutia buna e sa dispara pofta cumva.
Eu niciodata nu am reusit opunandu-ma, am reusit un timp doar, dar cand pofta disparuse, m-am mentinut ani slab de la sine, aveam alte ambitii, de ex cum sa reusesc sa fac un soft sa mearga bine, nu aveam ambitii absurde si inutile.

Stii cum suna la noi "Sa am ambitie ca sa ce? De ce sa-mi iau si placerea asta ca si asa n-am multe", cam asa cred ca e si la tine.

Celcestietot vb asa din afara, el nu a avut poftele noastre la intensitatea noastra, altfel le lasa dracu si gata de ambitii, le are dar mai ponderate, psihicu lui e altfel, al nostru e altfel, nu se poate comenta din alta postura.

| Sofer a răspuns:

Mănâncă ceva cu mai puține calorii și baga sport.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru pentru pastile antistres care sa ți și reducă pofta de mâncare

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Urmez tratament cu antidepresiv da degeaba depresia e severa

| alina2k18 a răspuns:

Pai poti manca alimente slabe in calorii ca sa umpli stomacuwinking ca poti manca ghiveci fara ulei cu piept de pui care are 300kcal per kg si din juma de kg chiar te saturi sau 1 pachet de biscuiti de 200 g care are 1000kcalwinking
Da, exista pastile care scad pofta de mancare drastic dar au efecte adverse plus ca se dau celor cu obezitate morbida, not your casewinking
Mancatu putin te mentine slab pe termen lung doar daca ai gastric sleevewinking

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Ce îmi place de tine laughing mersi bombardiera mea :*

| FizzFlorin a răspuns:

Salut!
Fara sa faci chiar putin sport nu prea e ok sa spun asa....macar jogging
Poti lua vitamine, pentru a iti "satisface" pofta de mâncare, însă nu cred ca ar fi îndeajuns
Recomandarea mea ar fi să mergi în aer liber undeva la 30 de minute pe zi, daca reușești, cate 10-20m in pas alergător, iar în minim 21 de zile iti vei face un obicei din asta, vei putea mânca cat doresti fără a te îngrașă
*SFAT PRIETENESC* Dacă te stresezi prea mult iti faci rau tie, 30 de minute sau un dus pana la magazin te vor calma si vei uita de probleme,nu le lasa copleșit/a de stres, infrunta-l fata in fata si te vei simti mai bine ^_^, orice are un început, chiar dacă nu e un început prea promițător.
Baftă, funda?