| Iamforfun a întrebat:

Cunosc o persoana care s-a opera (i s-a amputat un picior). După ce s-a operat, nu s-a mai ridicat din pat, nu s-a mai mișcat, i s-au atrofiat toți mușchii.
Mâinile și picioarele le mai mișcă, dar nu se mișcă din pat.
Acum de vreo două zile, osul de la piciorul amputat i-a străpuns prin piele, pentru că își mișcă mereu partea de sus a piciorului care a mai rămas.
Trebuie să fie cusut de un chirurg acolo unde a străpuns osul sau se poate doar să fie pansat și se vindecă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Doar un medic poate determins asta.

| Lukasssz a răspuns:

Din cate stiu eu nu sunt medici pe aici, nu au ei timp sa frece menta.Cel mai bine te duci URGENT la doctor.

| mastadont a răspuns:

Părerea mea e că trebuie cusut de un chirurg altfel e risc mare de infecție. Mergeți cu el la doctor cât mai urgent.

| TheStrategist a răspuns:

Un medic știe mai bine ce e de făcut în cazul ăsta.