| emly a întrebat:

Daca ai diabet si ramai insarcinata exista riscuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista riscuri atat pentru mama cat si pentru copil. In primul rand, doza de insulina trebuie adaptata pe parcursul sarcinii, gravida trebuie supravegheata cu atentie, iar copilul trebuie si el supravegheat cu atentie si trebuie sa primeasca ingrijiri suplimentare la nastere. De obicei mamele cu diabet nasc copii mari (peste 4 kg), dar insulina le inhiba dezvoltarea surfactantului pulmonar si de aceea au probleme de respiratie la nastere.
Trebuie sa cantaresti cu atenti riscurile impreuna cu un medic diabetolog si cu un ginecolog si abia apoi sa ramai insarcinata.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi riscuri.
Medicul care-ti supravegheaza sarcina trebuie instiintat despre acest aspect, sa-ti dea indrumarile / tratamentele corespunzatoare.
De asemenea, discuta si cu medicul care iti trateaza diabetul ca esti insarcinata!

cristian
| cristian a răspuns:

Da exista riscul sa ai o bomboana de copilas.Pa cuvant.

| yasminna a răspuns:

Pot exista anumite riscuri dar cu ajutorul medicului ginecolog si a unui diabetolog o sa fie bine.Prietena mea are diabet si acum 2 luni a nascut al doilea baiat, amandoi copii sunt niste bomboane si niste dulci.MULTA SANATATE

| Allexys a răspuns:

Da daca ai peste 10 ani de diabet sunt riscuri ca 40% sa ai si copilul diabet