| arsenia a întrebat:

Daca ai diabet trebuie tinut regim, in principal nu sare multa si fara DULCIURI. Nedumerirea mea este ca cei ce au diabet pot sa manance prajit? prietenul meu are 23 de ani si sta foarte bine cu colesterolul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nadia a răspuns:

Da poti manca prajit... dar nu te aprofita prea mult! iar regimul pentru diabet nu consta doar sa nu mananci sarat si sa nu mananci dulciuri! ai grija ca si painea, pastele fainoase, fructele(nu toate)pot face destul de mult rau la o persoana cu diabet! cat ai avut colesterolul cand ai fost diagnosticata cu diabet?

3 răspunsuri:
| cely a răspuns:

Are voie prajit, dar se recomanda sa renuntam cu totii la prajeli. Sa evite dulciurile, painea, pastele fainoase, orezul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce poti manca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mare grija, tine regimu cu toti stim ca diabetul nu doare dar complicatile lui sunt destul de grele. NU TE JUCA