| AzzOreL a întrebat:

Daca am 15 ani si 1, 65 inaltime exista riscul sa nu mai cresc daca ridic greutati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UnOmModest a răspuns:

Asta a fost la tine, insa la el poate fi altceva, doar sti cum a fost la Arnold Schwarzenegger, el a inceput sa practice culturismul de la 10 ani, si totusi a avut o inaltime potrivita, cert este ca a fost putin inalt.
Insa asta depinde si de oasele fiecarei persoane in parte, unele se dezvolta mai greu altele mai repede si usor.
Asa ca nu il sfatui sa traga tare sa isi supra-antreneze corpul pentru ca dupa aceea va devenii o leguma.

4 răspunsuri:
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Aici sunt multe pareri in contradictoriu. Daca ridici haltere exista un mic risc sa nu te mai inalti. Dar cu gantere nu ar trebui sa fie probleme.
Succes!

| sparky34 a răspuns:

Da, exista acest risc deoarece fortezi cresterea.Mai asteapta si tu pana la 18-19 ani.

| thegame12 a răspuns:

NU exista nici un risc, Eu am 20 de ani si m-am fortat de mic cu greutati si am inaltime 1, 90
(Asa a fost corpul meu, depinde foarte mult de odihna inaltimea)

| UnOmModest a răspuns (pentru thegame12):

Asta a fost la tine, insa la el poate fi altceva, doar sti cum a fost la Arnold Schwarzenegger, el a inceput sa practice culturismul de la 10 ani, si totusi a avut o inaltime potrivita, cert este ca a fost putin inalt.
Insa asta depinde si de oasele fiecarei persoane in parte, unele se dezvolta mai greu altele mai repede si usor.
Asa ca nu il sfatui sa traga tare sa isi supra-antreneze corpul pentru ca dupa aceea va devenii o leguma.

| YourB0SS a răspuns:

Poate fi periculos daca faci exercitii "deasupra capului" iti poate distruge coloana si opri cresterea, in rest poti face efort sau sala sau orice vrei tu.
Daca faci exercitii deasupra capului de la 15 ani poti face hernie de disk foarte repede, ceea ce cu siguranta nu va fi foarte placut.