| TudorFox a întrebat:

Daca am niste dinti strambi din cauza ca nu i-am scos la timp ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Sa mergi la un dentist in primul rand. Acolo vei afla tot ce trebuie. Noi nu avem de unde sa stim ca nu suntem doctori si chiar daca ar fi cineva doctor aici ai dat prea putine informatii. Depinde cat de strambi sunt, care dinti sunt, etc.
Mergi la dentist ca nu te mananca!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dinti se stamba din mai multe motive unul din ele se datoreaza unei infectii la radacina dentara iar al doilea din cauza ca nu-i speli si ca nu ai fost la un control de obicei persoanele care poarta aparat dentar il poarta ca sa isi mentina dantura dreapta.
Si referitor la intrebarea ta lasa dintii asa cum sunt vor cadea ei singuri la un moment dat.

| PeeWee96 a răspuns:

Trebuie sa mergi la stomatolog si iti va explica el si probabil o sa iti puna un aparat dentar ca sa iti indrepti dinti! Asta normal daca esti de acord! Succes!

| Lydia2806 a răspuns:

Du-te la stomatolog
Trebuie să-ți pui aparat dentar fix

| Btth1974 a răspuns:

Aparatul dentar este cam singura chestie care te poate ajuta. Eu port aparat dentar de jumate de an si nu este asa rau cum am auzit de la alte persoane, poatte depinde si de dintii fiecarui om, ai mei se misca usor deci nu m-a durut niciodata dintii din cauza lui.Este o metoda cam costisitoare, discuta cu parintii tai si un dentist sau ortodont si vezi ce o sa-ti spuna. Daca totusi nu vrei poti sa te accepti asa cum esti, mai ales daca nu este o asa mare necesitatea aparatul...la mine a fost altceva, am un dinte inclus (in cerul gurii) si am si muscatura inversa care nu se observa doar daca ma pune cineva sa ii arat.dar asta in timp imi poate afecta gingia si sensibilizeaza dintii ...deci a fost necesar. Daca o faci pentru doi dinti sa zicem eu zic ca nu merita.