| MJ4everkingofpop a întrebat:

De cateva zile ma bate gandul sa imi pun aparat dentar...Am vreo doi dinti de sus care sunt cam strambi si nu imi place.
As avea mai multe intrebari pentru cei ce se pricep, inainte de a merge la stomatolog.
1. As putea sa imi pun aparat mobil?( am 14 ani)
2.Doare cand iti pune sau iti scoate aparatul?(un prieten a spus ca lui cand i-a scos aparatul a facut-o cu un fel de cleste si i-a scos si o masea din greseala si l-a durut groaznic).
3.Cam cat timp trebuie sa il tii?
Multumesc anticipat:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Normal ca o sa fie discomfort deoarece se forteaza dintii din sapte pentru ai pune pe cei cu prb pe pozitie. Apoi se asteapta depunere de substante minerale si sudare in timp pe maxilar a acestora in pozitia respectiva.

| larisalary12 a răspuns:

Din cate stiu eu nu doare si il porti cat timp e nevoie, asta iti poate spune stomatologul

| Desire01 a răspuns:

Buna! Eu si eu port aparat dentar. Pe mine m-a durut foarte putin. Si iti ia timp cam o saptamana sa te obisnuiesti. Eu trebuia sa tin 3 ani big grin. Bine dar depinde de situatie.