| brokxy a întrebat:

Daca cineva ar incerca sa se sinucida si sa zicem ca nu reuseste si il descopera cineva ce o sa se intample cu acea persoana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Ideal ar fi ca in caz de sinucidere, ca nu a putut sa isi duca la final actiunea in sine sau a fost oprit de alta persoana sa mearga la un psiholog sau psihiatru, nu spitale sau altele. Are nevoie sa afle cauza pentru care a ajuns acolo si sa fie ajutat sa iasa din acel punct critic, dar de specialisti care il ajuta pe el sa vada altfel situatia, un prieten/ familia il poate sfatui, dar respectivul are nevoie sa isi schimbe modul in care priveste el situatia, nu de sfaturi.

| doctorandus a răspuns:

Ajunge la spital.

| Celcestietot a răspuns:

Logic ar fi să îl ia poliția la secție să îi pună întrebări, că doar se va afla adevărul fie greu s-au ușor. Politia îți va lua o declarație la secție, după poți pleca.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Probabil e internată la psihiatrie. Și rămâne cu sechele.

| Bizon95 a răspuns:

Orice incercare de suicid este OBLIGATORIU prin lege sa fie raportata autoritatilor, altfel, persoana care nu a raportat e poate fi invinuita de omor calificat si sa ajunga la inchisoare

motivul e deosebit de simplu, TU STIAI ca respectiva persoana vroia sa se sinucida, tu NU esti ajutor calificat (psihiatru) care sa tratezi respectiva persoana, nu zici nimic, asa ca data viitoare poate CHIAR REUSESTE SA SE SINUCIDA, si tu esti vinovata pentru ca nu ai zis nimic

iar daca sa zicem ca autoritatiile nu iti fac nimic, atunci tu o sa ai persoana decedata pe constiinta, TOATA VIATA!

eu as da telefon la 112 cat pot de repede, prefer de departe sa ma urasca sinucigasul/sinucigasa decat sa ma gandesc toata viata la asta

orice alta chestie in afara de sinucidere poti fi de partea respectivei persoane, indiferent ca se autodistruge sau comite infractiuni, insa asta e SINGURA exceptie, orice altceva poate fi corectat in timp cu ajutor si cu dragoste, insa daca s-a sinucis tot ce poti sa mai faci e sa suferi si sa plangi pe mormant!

| cfrtobias a răspuns:

Pai daca ar renunta la idea de a se sinucide atunci n-ar aparea o alta persoana, ori dupa o amenda parca pentru ca pierd vremea autoritatile

| ThyDoom a răspuns:

Ajunge la spital. Iar după aceia, dacă supravietuiește, este dus la psiholog (daca problema este una emoțională) sau la psihiatru (daca problema este una mentală).