| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană ar încerca să se sinucidă în fața ta ai încerca să o oprești? De ce?

Răspuns Câştigător
| bibi518 a răspuns:

Amn... nu.Nu as vrea sa intervin pentru ca acea persoana are anumite motive, probleme in viata etc., pentru care a ales sa se sinucida si nu cred ca este de datoria mea sa ma bag in viata omului.Fiecare persoana poate constientiza si singura gravitatea faptei ce urmeaza sa o faca, deci nu are sens sa ma bag si sa o opresc.

| milan9 a răspuns (pentru bibi518):

Si ce faci cand cineva "are probleme in viata"? Oare nu incerci sa-l ajuti, fiinta inumana ce esti... sad
Daca vezi un orb traversand in fata trenului oare nu incerci sa-l atentionezi? sau ce spui in schimb... "lasa-l cu siguranta are o problema: este orb, merita sa se intample asta"... sad thinking

| bibi518 a răspuns (pentru milan9):

Off...tu,fiinta umana asa cum iti spui, mi-ai dat un exemplu ce nu reprezinta un caz de sinucidere. Orbul, din ce ai spus tu, traverseaza strada si este pe cale sa fie calcat de tren, si in niciun caz nu vrea sa se sinucida.
In caz ca o persoana este in pericol fara voia ei, atunci probabil ca o sa o ajut.
Repet, tu mi-ai dat un exemplu de accident, nu de sinucidere, asa ca te sfatuiesc sa te gandest mai bine inainte de a comenta.
Eu m-am referit strict la cazurile de sinucidere si chiar daca tu ma jignesti incercand sa pari mai superior/superioara, eu nu imi schimb parerea, fiecare om poate constientiza si singur gravitatea faptei ce urmeaza sa o faca.
Acum... dupa ce ai citit comentariul meu, esti liber sa ma jignesti in continuare, ca doar ai dreptul la exprimare, dar eu nu am sa te mai bag in seama, bye!winking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Asemeni orbului, la fel de vulnerabil este si cel care e in pragul actului suicidal. In 100% din cazuri (cu anumite probleme, simple sau complexe, rezolvate) un om nu isi doreste brutalitatea actului suicidal, tot la fel cum un orb nu ar dori sa fie calcat de tren...

| Exaizo a răspuns (pentru bibi518):

Cat de patetic. Vorbesti de libera exprimare si totusi ai luat personal totul in momentul in care te-a facut inumana, de parca el a fost cel care nu a aratat niciun sentiment fata de semenii lui. Daca, chiar si un lup intr-o haita ii da din hrana vanata unui alt lup ranit, noi suntem mai prejosi decat animalele? Sau stai, asta se numeste avansare/modernizare? milan9 a spus deja adevarul: „In 100% din cazuri (cu anumite probleme, simple sau complexe, rezolvate) un om nu isi doreste brutalitatea actului suicidal, tot la fel cum un orb nu ar dori sa fie calcat de tren..."

| bibi518 a răspuns (pentru Exaizo):

Recunosc ca m-a jignit atunci cand mi-a zis ca sunt inumana fara ca macar sa ma cunoasca, dar nu pot spune ca am fost prea afectata deoarece sunt obisnuita cu astfel de persoane care critica pe cineva doar pentru ca este diferit, pentru ca are un mod de gandire diferit.
Eu nu pot sa va schimb modul de gandire, nici nu imi permit sa fac asa ceva, dar va cer un singur lucru, sa ganditi inainte de a comenta.
Faptul ca am spus ca toata lumea are dreptul la exprimare, desi m-a jignit putin, nu cred ca este ceva patetic.Sa fim seriosi acum... aproape oricine s-ar fi simtit jignit, insa eu nu i-am spus sa nu ma mai critice, l-am lasat sa scrie ce vrea deoarece nimeni nu ii poate interzice acest lucru.
De ce vreti sa dezbateti atat de mult subiectul, desi sunteti constienti ca nu toti vor fi de acord cu voi?
Ati facut asta doar pentru a va simti superiori, deoarece voi sunteti fiinte umane, iar cei ce au alt mod de gandire sunt inumani? niciodata nu am sa inteleg logica unor oameni.
Legat de exemplul tau cu animalele, eu nu am spus ca nu as ajuta pe nimeni in caz de pericol, pot sa ajut, dar am motivele mele pentru care nu as vrea sa intervin in caz de sinucidere, iar aceste motive chiar nu vreau sa le scriu aici.
Desi multi de pe acest site spun ca avem dreptul la exprimare, totusi m-ati criticat pentru modul meu diferit de a gandi, trist. Si eu am spus asta, dar eu nu am jignit pe nimeni, nu i-am spus sa nu mai gandeasca astfel, si nu am facut-o in alte feluri, ca sa ne intelegem odata.
In fine...nu am ce sa fac, intotdeauna vor fi persoane care vor critica, dar asta-i treaba, eu nu va impiedic sa o faceti, dar nici nu spun ca este "frumos".
La revedere!

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

DA.O viata conteaza, chiar daca se afla intr-un impas si intr-un moment negru, se poate redresa iar ca sa fiu cu constiinta curata trebuie sa-l ajut.

| AFR81 a răspuns:

Ce intrebare e asta. Bineinteles ca te bagi. Moare un om. Nu poti sa-l lasi sa se sinucida spunand ca nu e datoria ta sa te bagi in viata lui. Asta e cea mai mare prostie. Omul ala poate are un moment de ratacire, daca cu siguranta va dori sa se omoare o va face urmatoarea data. Daca dupa aia isi revine, iti va fi recunoscator toata viata. Tu nu vei avea nimic de pierdut daca incerci sa salvezi o viata.

| Wehrmacht a răspuns:

As vrea sa aflu motivul...

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Nu poți să îl afli, el/ea e surdomut/ă. Ce ai face?

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Da. Depinde si de modul in care incearca, poate imi sare in fata masinii, normal ca pun frana si incerc sa evit impactul(i s-a intamplat asta tatei si de atunci eu merg destul de incet prin oras, 40 de obicei) si apoi sa ma dau jos si sa-l iau la bataie pentru ca mi-ar fi facut si mie probleme...
Unu care incearca sa se sinucida poate nu gandeste cum trebuie sau e deprimat, dar orice om poate sa treaca peste orice si nu merita sa te sinucizi.

| T0T a răspuns:

Aș încerca să fiu mai rapid.

| LoveSleep a răspuns:

Nu.

| milan9 a răspuns:

Orice om normal la cap ar incerca sa o opreasca... thinking
În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial pentru acea persoana sa caute sprijin moral. Sa nu stea aşa. Nu trebuie să îngăduie nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele sale...

Trebuie să fuga de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceara şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.
Şi trebuie să se mulţumeasca cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| Doub a răspuns:

Da.
Nu aş putea să las pe cineva să moară fără să fac nimic.

| KillMePlease a răspuns:

dacă e o persoană la care ţin, da
dar dacă e un om oarecare, nu, puţin îmi pasă, e alegerea lui

| KamaSutra a răspuns:

Da,orice viata merita salvata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur ca as opri acea persoana fiindca viata nu are pret, as opri chiar si daca mi-ar costa ceva fiindca karma buna iti va ajuta tot timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As incerca sa o opresc si cred ca si cei care au zis ca nu, ar face la fel. Adica sper.

| vaporwave a răspuns:

Am avut un vis asa odata. As incerca sa il/o opresc doar daca mi-ar fi apropiata. Daca nu, pur si simplu as pleca de acolo ca sa nu vad scena.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

As incerca sa o opresc. Viata merita traita.

| AlexandraBiancaChitimia a răspuns:

Da,normal!

| campean123alessia a răspuns:

Da,normal.Adica si daca esti un necunoscut tot as incerca sa te salvez.