| jackieKAY a întrebat:

Daca consum multe legume crude si fructe (fara mult zahar) pot sa ma ingras? le consum in loc de snacksuri ca sa nu ma apuc de fumat sau sa mananc multe prajeli. dieta mea e vegetariana cam 95%. imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Daca esti sedentara, normal.Te poti ingrasa si daca mananci 3 frunze de salata verde pe zi.Depinde de metabolism si de modul tau de viata.O dieta bogata in legume crude este de invidiat.Carnea nu este un aliment necesar organismului.Asa cum nici laptele dulce nu este, fiind un aliment care nu se poate digera de catre marea majoritate a oamenilor.
Nu te poti considera vegetariana daca mananci 5% carne.
Ideea este sa mananci cat se poate de sanatos.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

Poti sa te ignrasi de la fructe sau sa NU te ingrasi de la fast-food. Cum? Simplu, conteaza numarul de calorii / zi.

Cat timp nr. de calorii arse e mai mare decat numarul de calorii consumate, NU conteaza ce mananci.

Nicio mancare NU INGRASA ( nici macar kfc sau shaorma ), doar unele au mai multe calorii decat altele, conteaza doar numarul de calorii consumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te ingrasi, insa probabil cam suferi de foame tot timpul. E greu sa fii vegetarian. Sau esti ovo-lacto-vegetariana? Asta inseamna ca te mai "salvezi" cu proteine si vitamine din lactate si oua.
In orice caz, e de admirat ca rezisti pe baricade. Sa nu cedezi tentatiilor. In fond, sunt sanatatea si silueta ta la mijloc.

Răspuns utilizator avertizat
| Mocanu_Andreea_1997 a răspuns:

Nu pentru am citit undeva ca daca mananci legume crude ele isi maresc volumul in stomac sau asa ceva iar fructele cica nu trebuie consumate mai mult de 3-4 pe zi ca au mult zahar in ele [acum depinde de fruct]... sper ca ti-am fost de folos