| anonim_4396 a întrebat:

Daca e prima data cand iau anticonceptionale, cat trebuie sa astep pana la primul contant sexual cu iubitul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Daca le iei din prima zi a menstruatiei nu trebuie sa astepti deloc, protectia e asigurata chiar din ziua aia. Asta in cazul contraceptivelor orale combinate (cele mai folosite).

auran
| auran a răspuns:

Nu-i musai sa astepti, poti folosi si prezervativul ca metoda contraceptiva suplimentara - altfel, intre 5 si 7 zile...

Shin
| Shin a răspuns:

De obicei perioada este de 8 zile... Dar vezi ca scrie si pe prospectbatting eyelashes
Shin

| getty a răspuns:

2 saptamani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de pastilele pe care le iei.intreaba medicul care ti le-a recomandat iar daca le iei dupa ureche consulta prospectul.fiecare tip de contraceptive are dozajul sau propriu de hormoni si din acest motiv difera de la un tip la altul.eu cred ca vrei sa le iei dupa ureche dupa cum ai pus intrebarea si vreau sa iti dau sfat iar daca ai vrea si tu sa tii cont de el ar fi foarte bine:mergi la medic, nu dureaza mult, nu doare, nu afla nimeni, este confidential si iti vei multumi pe viitor daca vei face asa. te asigur!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contraceptivele se iau incepand cu prima zi de sangerare ( asa e cel mai bine, chiar daca pe unele prospecte zice ca le poti lua in primele 5 zile ).
Primul contact trebuie sa-l ai dupa ce se termina menstruatia. Esti protejata din prima zi, practic.