| anonim_4396 a întrebat:

De fiecare data cand incep o folie noua de anticonceptionale trebuie sa astept o saptamana pana sa fiu in siguranta? sau doar in prima luna a fost necesar?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele te protejeaza acum tot timpul, nu e nevoie de pauza, daca le iei corect.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu. Doar in prima luna a fost necesar.

| gabriela_7862 a răspuns:

Doar in prima luna, pana se ingroasa endometrul si nu mai permite patrunderea spermatozoizilor in uter. in principiu, contraceptivele moderne sunt foarte eficiente inca din prima luna si chiar si pe perioada de pauza.

| MissCamelia a răspuns:

Doctorul nu ti-a spus? daca ai anti folie de 28 de pastile nu faci pauza deloc, daca ai de 21, dupa ce iei cele 21 faci o saptamana pauza

| lorely1308 a răspuns:

Daca le iei regulat si cam la aceeasi ora, esti in siguranta!