| Rebe a întrebat:

Dacă fumezi, slăbeşti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| macarale a răspuns:

Eu fumez de ceva vreme si nu pot sa spun ca am slabit din cauza asta.
Am avut perioade in care nu am fumat (dintr-un motiv sau altul, nu e relevant) si nu m-am ingrasat. In schimb, am observat ca incercam sa substitui gestul de a fuma cu altceva: rontaiam chipsuri, ciocolata etc. Daca privesti lucrurile asa, poti sa spui sa atunci cand te lasi de fumat poti sa te ingrasi, dar nu este o regula.
Daca nu esti fumatoare, nu incepe sa fumezi pentru ca ai putea sa slabesti. Daca vrei sa scapi de cateva kilograme, fa sport si mananca alimente sanatoase. O sa te simti mult mai bine.

35 răspunsuri:
| monalysa a răspuns:

Eu una am fumat un timp si pe parcur am slabit...acuma ca nu mai fumez am inceput sa am pofta de mancare.

| destiny a răspuns:

Eu nu fumez dar o cunoscuta de-a mea fumeaza pot sa spun ca a slabit putin cu vreo 4 kg

| gorepictoru a răspuns:

Nu, de fapt chestia e ca depinde de organism daca fumezi s-ar putea sa iti ia pofta de mancare => slabesti sau sa iti dea pofta de mancare => ingrasi, eu iti zic sa nu te folosesti de asta ca sa slabesti pentru ca eu am zis sa incerc si acum numai pot sa ma mai las ca-mi place

| madalina_6579 a răspuns:

Nu draga mea, nu slabeste. Specialistii au aflat ca de fapt fumatul ingrasa si are multe alte efecte pe langa asta, ca de exemplu, accentuarea acneei.

| camy_8165 a răspuns:

Nu stiu sigur, dar eu m-am apucat de fumat anul trecut si atunci aveam 61 de kg si anul acesta am 55 eu, cred ca din cauza fumatului sau... mi-e frica poate am ceva problema cu sanatatea ca nu mi-am facut analizele...

| jame a răspuns:

Slabesti doar daca te imbolnavesti, daca tu vrei sa fumezi ca sa slabesti mai bine nu face asta, fa ciclism sau inot, eu in 2 luni am slabit 10 kg si numai am burta de la ciclism si acum numai obosesc daca alerg pan' la magazin