| Gheorghita_Iacob_1971 a întrebat:

Daca iau tratament cu cervugid mă pot băga într-un lac sărat?
Cervugid și viviflor se iau amândouă odată seara la culcare? Eu așa am înțeles de la medic, câte un ovule seara timp de 10 zile cu 20 pauză. Mulțumesc, aștept un răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie si intreaba l nu stim noi cum ti a dat medicul sa le i ei si daca ai voie in lac sarat.Astea nu le i au femeile? Sau si barbati i au astfel de pastile?

| Floridori a răspuns:

Ar fi bine de evitat sa intri in lac, fie ca e sarat sau nu, chiar si in piscina.Asta pe tot parcursul tratamentului, incluzand pauzele.
Desigur, tu poti face ce vrei si cum vrei, dar fiindca banuiesc ca te intrebi daca afecteaza, raspunsul este da, poate afecta atat tratamentul, dar poate inrautati si infectia pe care o tratezi.

Pe toata perioada tratamentului este interzis sexul cu penetrare, fie ca este protejat sau nu, introducerea de obiecte straine, degete (cu exceptia momentului in care se introduce ovulul in lipsa unui aplicator, cu degetul curat si spalat), jucarii, tampoane etc. in vagin, spalaturile vaginale (contraindicate in orice alt moment, de altfel) si ar fi bine sa se evite scufundarile in apa, baile, indiferent de natura lor (mare, lac, piscina etc.).