| CosminaCosmm a întrebat:

Daca imi pun piercing in nas doare? Sau in limba doare mai tare(Unde doare cel mai putin )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Normal ca doar pentru ca iti faci practic o gaura in piele, respectiv muschi daca iti pui in limba. Cel mai putin doare pe lobul urechii, cel mai mult in limba pentru ca e zona cea mai vascularizata si cu cei mai multi nervi. Aici exista si cele mai multe riscuri.

| PunkieMuff a răspuns:

Pai da doare putin! Dar in limba cred ca doare mai tare! Si cel mai putin doare in ureche!

| nicusor19 a răspuns:

Buna AddaAdda Inainte sa iti raspund la intrebare, te rog da-mi voie, sa iti dau cateva sfaturi care s-ar putea sa iti fie utile.
- Cand iti faci gaura, ai grija ca acul (perfuvorul) sa fie pastrat intr-un mediu steril.
- Pune acul in spirt timp de 5 minute, pentru a evita riscul infectiilor.
- Asigura-te ca piercing-ul e sigilat si a fost tinut la adapost de microbi.
- Dezinfecteaza piercing-ul inainte de a-l folosi.

Nu ti-as recomanda sa iti bagi piercing in limbda, deoarece limba este un tesut muscular complex care contine multe vase de sange.Prin atingerea unui vas de sange important, se pot declansa hemoragii.
De asemenea se pot atinge papilele gustative, fapt care poate genera "pierderea gustului"
Cel mai putin dureros loc este in partea inferioara a buzei.
Asigura-te ca persoana care iti face gaura, are experienta. Succes!

| CosminaCosmm explică (pentru nicusor19):

In nas doare? Si app mi'l fac cu pistolul si fara anestezie

| nicusor19 a răspuns:

Cu pistolul nu prea simti mai nimichappy dar dupa ce iti faci gaura, timp de cateva zile da-te cu crema hidratanta cu aloe-vera, te va ajuta ca "rana" sa se vindece frumoshappy

| HoneyCocaineee a răspuns:

Heeei, stiu ca e veche intrebarea postata de tine, dar voiam sa te intrebare daca pana la urma ti-ai mai facut in nas? Si daca da, a durut?

| 1AleeMaria1 a răspuns:

Sunt multi aici care isi dau cu aprerea desi nu au de ce.eu am si in limba si in nas si mai mult a durut in nas si in limba se vindeca foarte repede dar in nas inca ma doare dupa 2 luni sper ca te am ajutat