| SorinAdi a întrebat:

Daca lumina este mica la calculator patesti ceva la ochi? (Pentru cei care poarta ochelari)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In comparatie cu o luminozitate mai mare, vrei sa spui?

Pai da: https://www.xlentile.ro/sindromul-oboselii-ochilor.html

| Sofer a răspuns:

Ideal ar fi sa îți setezi lumina sa fie cât mai confortabila pentru tine. Lumina foarte slaba îți afectează ochii.

| DarthNiger a răspuns:

Daca lumina e prea mica si stai la calculator mult timp intr-o camera mai intunecata, atunci poti sa dezvolti in timp o fotofobie, exista ochelari speciali pentru monitor care cica nu iti afecteaza vederea, insa nu am folosit niciodata ca sa iti spun cat de eficienti sunt

| iuliaOK a răspuns:

Depinde cât stai. Dacă stai 24/24, normal ca te afectează

| Cosmin89321 a răspuns:

Eu nu sunt doctor, sau calificat in vre un fel, insa presupun ca este ca si cititul din carti pe lumina slaba, de care sunt sigur ca iti afecteaza vederea in mod negativ. La calculator insa daca are lumina slaba si il folosesti pe intuneric, va fi ok, cum noaptea efectiv te dor ochii daca stai pe calculator cu lumina mare. Pentru zi insa, cred ca ar ajuta sa ridici contrastul. Daca ti e greu sa citesti sau sa vezi obiecte in jocuri clar e nasoala treaba, nu folosi monitorul ala.