| xXdoareuXx a întrebat:

Daca m-am intepat intr-un cui ruginit in cat timp poate sa apara infectia tetanos si care sunt simptomele? Dau funda la raspusul cel mai rapid...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anghelus_Alin_Gabriel_1993 a răspuns:

Citeste asta:
Simptome si semne - Simptomele tetanosului sunt determinate de actiunea toxinei germenelui, neurotoxina.
Dupa o incubatie de 3 pana la 30 zile, primul semn, intotdeauna deosebit de semnificativ, este un trismus (constrictie a maxilarelor cauzata de contractura involuntara a muschilor masticatori). Masticatia devine dureroasa in cateva zile, uneori chiar mai repede; bolnavul nu are febra si isi pastreaza luciditatea.
Tetanosul se numeste generalizat atunci cand trismusul este insotit de contractura, de asemenea permanenta, a muschilor gatului apoi ai trunchiului. Aceasta contractura antreneaza atitudini caracteristice, ca cea a trunchiului in arc de cerc cu concavitatea posterioara, sau opistotonusul. Aceasta faza, zisa de extensie, dureaza una sau doua zile, iar durata ei constituie cel mai bun indicator al gravitatii bolii. In cursul paroxismelor, febra creste si este insotita de transpiratie abundenta si de accelerarea ritmului cardiac. Poate surveni o asfixie fie prin spasm al laringelui, fie prin blocarea custii toracice
Tetanosul poate ramane localizat la un membru; el este atunci de o gravitate mai mica

| xXdoareuXx explică (pentru Anghelus_Alin_Gabriel_1993):

Momentan nu stiu de ce nu ma lasa sa-ti dau funda...dar imediat ce pot ti-o dau.

4 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Nu cred ca este bine sa astepti simptome.Cat de adanc te-ai intepat?
Ai desimfectat dupa aia?
A curs sange?

Ps.La spital gasesti pe cineva care sa te ajute la orice ora!

| LockHD a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Eu m-am intepat dar un pic...a curs sange dar am dezifenctat dupa...ce sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tetanos este un virus foarte urat, care incordeaza toti muschii corpului pana acestia se incordeaza la maxim. Este un virus urat deoarece pe tot parcursul bolii ramai lucid, si este tot o data o boala foarte dureroasa. Moartea provocata de tetanos, atunci cand toti muschii ajung sa se incorade maxim... si corpul ramane sprijinit doar in calcaie si in cap (spatele se arcuieste din cauza incordarii muschilor) Iti recomand sa mergi cat mai repede la un medic pentru analize.