Întrebare recomandată | PrecioussGirl a întrebat:

Daca o persoana are psoriazis care nu este intr-un stadiu avansat, poate dona sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Ceau!
Sunt centre de sange in toata tara. Acolo medicii stii ce-ti vor spune? Ca trebuie consultat medicul de familie, doar el va sti cel mai bine daca donatorul cu psoriazis poate fi afectat in urma procedurii, pentru ca doctorul de fam isi cunoaste cel mai bine pacientul. Daca donatorul, in urma "pierderii" unei cantitati de sange, nu va fi afectat ( anemie, etc. ) atunci poate dona linistit. Sangele celui cu psoriazis nu-i refuzat in centrele de sange. Asta se intampla in Tm, in alte parti nu stiu cum e dar regulile sunt aceleasi, nu?

| Jameson a răspuns:

Psoriazisul este o boala cronica, ma gandesc nu are nici o legatura cu donatul sangelui. Eu am avut psoriazis ca efect al unui medicament doarte puternic. Dupa ce am terminat tratatmentul mi s-a dus, dar daca ma stresez mult incep sa am mancarime in zona unde am avut si uneori chiar si mici eruptii. Cel mai bine consulta un medic cu privire la intrebarea asta.

| PrecioussGirl explică (pentru Jameson):

Mostenesc psoriazisul. pe net am gasit asta:
Este interzisa orice donare sange, daca:

Suferi sau ai suferit de: hepatita (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, bruceloza, HIV, ulcer, diabet zaharat, boli de inima, boli de piele, boli de tiroida, hipotensiune, hipertensiune, anemie.
Iar psoriazisul este o boala a pielii. De aceea intreb, vreau sa fiu sigura. Poate sunt persoane care cunosc situatii de genul.

| Jameson a răspuns (pentru PrecioussGirl):

Deci dupa cum stii psoriazisul nu este o infectie virala sau bacteriana. Este o dereglare de reinnoire a pieli. Din din acest punct de vedere ar fi ok. Ce mai ramane in vedere ar fi modificarea genetica sau transmiterea de gene, nu stiu daca ma exprim bine. O sa afli sigur daca consulti un medic specialist.

| AlexandraCris a răspuns (pentru PrecioussGirl):

Şi eu moştenesc psoriazisul. Am avut tratamente şi mi-a trecut. Nu am avut erupţii de mult timp. Este o boală de piele. Nu cred să aibă legătură cu donatul sângelui, dar mai bine ai întreba un medic.

| Crisu a răspuns:

Faci analize si iti vor spune acolo ce si cum.

| anonima0101 a răspuns:

Off..imi pare rau dar nu poti sa donezi sange sad

| jamal000 a răspuns:

Chiar daca este in faza incipienta nu poti dona!

| NimeniSiAtat a răspuns:

Nu poate dona!

| AlexandraCris a răspuns:

Bună! Înnainte de a dona sânge trebuie să faci obligatoriu nişte analize de unde reiese dacă poţi dona sau nu. Când mergi să donezi sânge poţi să specifici. Dar psoriazisul nu e o boală de sânge. E o boală de piele care nu ştiu dacă se poate vindeca. Dar se poate ameliora. Au apărut tot felul de creme şi soluţii. Sfatul meu e ca atunci când mergi să donezi sânge, să specifici că ai psoriazis. Dar cum ziceam: e o boală de piele.

| Hace a răspuns:

Nu poti dona sange daca ai psoriazis!

| Balanica12 a răspuns:

In nici un caz nu poti dona sange cand ai psoriazis!

| vanessa63425789 a răspuns:

Psoriazisul este o boala dermatologica cronica care determina o crestere rapida exagerata a celulelor pielii, avand ca rezultat aparitia unor placi tegumentare ingrosate (hipercheratozice), albicioase. Aceste leziuni pot varia ca dimensiuni si au o localizare preponderent la nivelul genunchilor, coatelor, scalpului, mainilor, picioarelor si regiunii sacrale (partea inferioara a spatelui). Psoriazisul este mai frecvent in randul adultilor, dar poate aparea si in randul copiilor si adolescentilor.
In mod normal, celulele tegumentului cresc si se matureaza gradat, pe parcursul unui ciclu de 28 de zile (turn-over celular), urmand ca apoi sa fie inlocuite de alte celule tinere. Celulele imbatranite din straturile superficiale a pieleii sunt inlocuite treptat cu alte celule noi din straturile profunde. Celulele straturilor superficiale mor si se desprind treptat odata cu desfasurarea activitatilor zilnice (baie, purtarea hainelor). In psoriazis, celulele nu se matureaza suficient, insa migreaza rapid spre straturile superficiale ale pielii (in 3-6 zile) si formeaza la acest nivel leziuni caracteristice bolii (placile hipercheratozice).
Deci nu poti dona sange!

| RebecCa11 a răspuns:

Nu... Nu ai voie nici macar lipsa de calciu, dapaii psoriazis oh go on

| AmD a răspuns:

Din pacate nu...
Sau cel putin din sursele mele...

| M1XTaP3 a răspuns:

Nu merge trebuie sa fi perfect sanatos din orice punct de vedere.happy

| YourQueen a răspuns:

In nici un caz!

| Mely616 a răspuns:

Ai putea consulta un medic.dar nu cred ca este ceva grav, pentru ca si eu am psoariazis in urma iesirii afara in timp ce aveam varsat de vant, dar ma tratez si totul e ok. Dar eu zic totusi ca poti dona sange, nu e boala care se ia asa ca nu cred ca e vreo problema!

| DeeLiaAaAaA a răspuns:

Psoriazisul este o boala cronica, deci daca ai asa ceva nu mai e posibil sa donezi sange!

| StefBosss a răspuns:

Nu poti dona

| gabytu123456789 a răspuns:

Nu stiu, intraba un doctor